Czujniki (nie)bezpieczeństwa
Producent klocków hamulcowych TEXTAR zaleca, by zawsze korzystać z klocków wyposażonych w czujnik zużycia powierzchni ciernych, gdyż rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.
Trudno dokładnie określić liczbę tragicznych w skutkach zdarzeń, do których co roku dochodzi na drogach całego świata. Niemniej Global Road Safety Partnership szacuje, że ginie w nich ponad 1,2 miliona osób, a 50 mln odnosi obrażenia. Z tego też powodu w wielu krajach nieustannie prowadzone są rozmaite działania, których celem jest wyeliminowanie przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków. Prym w tych pracach wiodą konstruktorzy samochodów oraz dostawcy części i podzespołów. Efektem owych działań były i są nie tylko wyrafinowanych systemy, ale też bardzo proste, lecz skuteczne rozwiązania.
– W starciu pojazd – człowiek jesteśmy bez szans, dlatego tak ważne jest utrzymanie samochodów w należytym stanie technicznym. W przypadku układu hamulcowego nie można iść na żaden kompromis, każda nieprawidłowość w działaniu hamulców powinna być od razu sygnalizowana kierowcy – mówi Andrzej Sławiński, doradca techniczny marki TEXTAR w Polsce. – Z natury rzeczy najszybciej dochodzi do zużycia warstwy ciernej klocka, której grubość ma znaczący wpływ na efektywność hamowania. Gdy zetrze się do 2-3 mm, jest to moment, w którym klocki czym prędzej powinny zostać wymienione na nowe.
Podczas codziennej eksploatacji samochodu trudno jednak nieustannie kontrolować grubość klocków hamulcowych. Dlatego ich producenci wprowadzili czujniki zużycia. Najprostsze, mechaniczne mają postać dodatkowej blaszki wykonanej ze stali sprężynowej. Gdy warstwa cierna osiągnie założoną minimalną grubość, blaszka w trakcie hamowania dotyka do obracającej się tarczy, wydając wyraźnie słyszany dla kierowcy dźwięk. Co istotne, klocki hamulcowe z tym rodzajem czujnika można założyć w każdym samochodzie.
Kolejnym rozwiązaniem jest przewód wsuwany (zatopiony) w klocku i podłączony do wskaźników na desce rozdzielczej. Po osiągnięciu wartości granicznej przez warstwę cierną, przewód styka się z powierzchnią tarczy, co powoduje zamknięcie obwodu i włączenie odpowiedniej kontrolki. W niektórych modelach klocków zamiast przewodu stosowana jest sprężyna.
– To naturalne, że kierowcy szukają oszczędności w kosztach utrzymania samochodu, ale nie może to wpływać na obniżenie bezpieczeństwa. Dlatego rolą mechanika samochodowego jest odpowiednia argumentacja za wyborem właściwych części – dodaje Dariusz Stasiński, kierownik warsztatu Wichura Plus z Trzek koło Kostrzyna. – Dotyczy to również szybko zużywających się elementóww, takich jak klocki hamulcowe. Częstotliwość ich wymiany jest znaczna, a tym samym mają one wpływ na wydatki eksploatacyjne, ale zawsze przekonujemy naszych klientów do części o jakości zgodnej z oryginałem. W przypadku klocków z czujnikiem zużycia, nie wyobrażamy sobie zamontowania nowej części bez tego rozwiązania.