Czy grubość klocków ma wpływ na skuteczność hamowania?

20 gru 2021

Żywotność klocków hamulcowych z reguły jest niższa niż tarcz. Przyjmuje się, że w średniej klasy samochodach eksploatowanych w standardowy sposób na jedną zmianę tarcz przypadają dwie wymiany klocków. W tym miejscu rodzi się pytanie: czy grubość klocków przekłada się na skuteczność hamowania?

Eksperci firmy Steinhof przypominają, że minimalna grubości warstwy ciernej klocka hamulcowego jest określona i wynosi około 1,5 milimetra. Poniżej tej wartości konieczna jest szybka wymiana kompletu klocków bez względu na przejechany dystans. Eksploatowanie ich aż do granicznej grubości okładzin nie jest jednak roztropne ani zalecane. Znacznie lepiej dokonywać wymiany wcześniej, kiedy jeszcze nie trzeba się zastanawiać, czy zdążymy z nią, zanim klocki całkiem się „skończą”.

Steinhof projektuje swe klocki tak, aby przez cały okres użytkowania, aż do minimalnej grubości zachowały one taką samą efektywność działania. Jeśli wraz z pokonywanym dystansem spada skuteczność hamowania, konieczna jest wizyta u mechanika.

Regularnie kontrolować

Podstawowa diagnostyka układu hamulcowego powinna rozpocząć się od dokładnego sprawdzenia stanu tarcz i klocków hamulcowych. Zmniejszenie skuteczności hamowania może być spowodowane między innymi niewłaściwym montażem klocka hamulcowego w zacisku. Wpływ na efektywność pracy hamulców ma też nierównomierne zużycie współpracującej pary elementów.

Płyn i przewody hamulcowe

Wielu kierowców zapomina o regularnym kontrolowaniu poziomu płynu hamulcowego i przewodów hamulcowych. Eksperci Steinhof przypominają, że również te elementy mają istotny wpływ na działanie hamulców.

Przy okazji zmiany opon, badań technicznych czy wymiany oleju warto zainteresować się również stanem tarcz i klocków hamulcowych oraz przewodów hamulcowych. Klocki utrzymują swoje fabryczne parametry, aż do uzyskania granicznej grubości warstwy ciernej, określonej na około 1,5 mm. Poniżej tego poziomu jazda staje się już niebezpieczna i konieczna jest bezzwłoczna wymiana klocków hamulcowych na nowe. Dlatego regularne serwisowanie i kontrola układu hamulcowego, są podstawą bezpiecznego zatrzymania się pojazdu na drodze – mówi Dawid Tarchała kierownik działu badań i rozwoju w firmie Steinhof.

Zostaw Komentarz