Czy kontrola geometrii po wymianie amortyzatorów jest konieczna?

25 lut 2023

Kontrola geometrii zawieszenia jest zalecana zawsze po ingerencji mechanika w elementy, które za geometrię są odpowiedzialne. To, czy wymiana amortyzatorów będzie tego typu naprawą czy nie, zależy w dużej mierze od konstrukcji danego pojazdu.

Montaż nowych amortyzatorów zazwyczaj znakomicie poprawia właściwości jezdne samochodu, co jednak nie oznacza, że zawsze wpływa na zmianę zbieżności. Co więcej, wiele samochodów ma możliwość regulacji zbieżności wyłącznie na osi przedniej, a zatem w ich przypadku wymiana amortyzatorów na osi tylnej w żaden sposób nie ingeruje w zbieżność. Chyba, że ktoś przez pomyłkę zastosuje niewłaściwy typ amortyzatorów, np. przeznaczony do innego modelu samochodu. Kiedy zatem kontrola zbieżności po montażu nowych amortyzatorów jest wymagana?

Ważne czynniki

Kontrola zbieżności wymagana jest zawsze, kiedy podczas naprawy mechanik ingerował w te elementy zawieszenia, od których zależy geometria. Są to np. drążki kierownicze, mimośrodowe połączenia wahaczy, ruchome połączenia kolumn amortyzatora ze zwrotnicami, które umożliwiają korektę kąta pochylenia koła.

Przez ingerencję mechanika rozumiemy dwa przypadki. Pierwszy to wymiana tych elementów na nowe przy okazji wymiany amortyzatora lub zmiana wzajemnego położenia tych elementów względem siebie albo względem innych części pojazdu w wyniku montażu nowego amortyzatora. Przypadkiem drugim jest rozłączanie wspomnianych elementów celem ułatwienia sobie przeprowadzenia naprawy. Chodzi o sytuacje, w których np. rozłączenie sworznia drążka kierowniczego nie jest konieczne dla wymiany amortyzatora, ale mechanik wykonał tę czynność, aby ułatwić sobie pracę (dostęp do innych połączeń, przyłożenie odpowiedniego klucza itp.).

Na oko tylko tymczasowo

Mając na uwadze ingerencję w elementy odpowiedzialne za zbieżność, wielu mechaników przed rozkręceniem ich znaczy sobie odległości pomiędzy różnymi punktami orientacyjnymi tak, aby po powtórnym montażu zachować stare parametry. To oczywiście dobry i sprytny sposób, ale ma on charakter prowizoryczny i sprawdza się wyłącznie wtedy, kiedy dany warsztat nie dysponuje stanowiskiem kontrolnym. Klient po wykonaniu takiej naprawy powinien jak najszybciej udać się na diagnostykę i pomiar zbieżności do odpowiednio wyposażonego warsztatu.

Podsumowując, kwestia kontrolowania zbieżności po wymianie amortyzatorów zależy od dwóch czynników: pierwszym jest konstrukcja danego pojazdu, a drugim zakres ingerencji mechanika w zawieszenie podczas naprawy.

Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że zawsze po wymianie amortyzatorów trzeba skontrolować zbieżność. Taka konieczność wynika tylko z techniki przeprowadzanej naprawy. Z drugiej jednak strony, przynajmniej raz w roku warto kontrolować zbieżność profilaktycznie, ponieważ od samej jazdy może ona ulec rozregulowaniu (czasem wystarczy eksploatacja pojazdu po nierównych drogach lub zbyt gwałtowny najazd na krawężnik podczas parkowania). Niektórzy kierowcy robią to przed wymianą opon na letnie. Wymiana amortyzatorów może być równie dobrą okazją – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, firmie będącej oficjalnym dystrybutorem marki Bilstein w Polsce.

 

 

Zostaw Komentarz