Czy pompy wody są zamienne?

25 lut 2019

Pompa wody to we współczesnych samochodach zazwyczaj integralny element układu rozrządu, który podlega okresowej wymianie. Spotkać można dwa jej rodzaje: mechaniczną oraz załączaną, wyposażoną w czujnik temperatury. Czy dozwolone jest stosowanie ich zamiennie? Okazuje się, że bywa to możliwe.

Pompa wody może występować jako element układu rozrządu lub jako niezależny podzespół. Coraz częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie, więc pompa powszechnie stała się jednym z elementów wchodzących w skład zestawów do wymiany paska rozrządu, choć w przypadku łańcucha występuje zwykle oddzielnie.

Dobierając pompę do naprawianego samochodu należy dokładnie ustalić jakiego jest ona typu (mechaniczna lub załączana), bo tylko w niektórych przypadkach typy te mogą być zastosowane wymiennie.

Jeśli samochód wyposażony był w pompę załączaną, możliwe jest podłączenie do pompy mechanicznej czujnika temperatury ze starej pompy, pod warunkiem, że mechaniczna jest do tego zabiegu dostosowana. Procedura wymiany polega na demontażu starego podzespołu i przełożeniu czujnika do nowego. Czujnik ten zazwyczaj jest sprawny, dlatego np. w grupie VAG zamiana tego typu raczej nie stanowi problemu i nie jest konieczne zamawianie nowej pompy ze zintegrowanym czujnikiem. Przykładem tego są oferowane przez SKF pompy o oznaczeniach VKMC 01278, VKPC 81278 / VKMC 01278-1, VKPC 81178, przeznaczone do silników 1.6 TDI oraz 2.0 TDI. Odpowiedzi na pytanie, czy takie rozwiązanie jest dostępne także w innych przypadkach, warto szukać w biuletynach technicznych, które opisują różne przypadki. Generalnie jako zasadę należy przyjąć, że zawsze trzeba się trzymać zaleceń producenta pojazdu oraz części. – mówi Tomasz Ochman z SKF.

Warto tu dodać, że jeśli czujnik nie zostanie prawidłowo zamontowany, samochód prawdopodobnie zasygnalizuje to poprzez wyświetlenie na desce rozdzielczej kontrolki „check engine”. Możliwe jest także odnotowanie błędu w pamięci sterownika, o czym przekonać się można dokonując badania testerem diagnostycznym. Problematyczne będzie na pewno zastąpienie pompy załączanej jedynie mechaniczną, bez wpięcia czujnika. Konsekwencją takiej zamiany stanie się wydłużenie czasu rozgrzewania silnika, co jest szczególnie szkodliwe przy  ujemnej temperatury otoczenia.

Elementy takie jak pompa wody różnią się niekiedy jedynie niuansami. Dlatego warto wiedzieć, że niektóre pompy mechaniczne bez czujnika są dostosowane do jego podłączenia, bo nie trzeba się wtedy martwić się, czy urządzenie zadziała poprawnie – podsumowuje Tomasz Ochman.

 

 

 

1 comments
  1. …rzeczywistosc jest taka ze wymieniamy rtch pomp dziesiatki sztuk. Niestety zawodzi mechanicznie konstrukcja PRZELACZALNOSCI…Fabryczne testy nie uwzglednialy naturalnej korozji, niestabilnosci chemicznej tworzyw uszczelnien i tloka..Z pewnoscia dobrze zostaly te pompy zaprojektowane NA AWARIE..ale madrzy Polacy ” ci wysmiewani ” Janusze” juz stosuja procedury uruchamiajace te felerne podzespoly bez demontazu.. tacy Rycerze Ekologi ..
    NOWOCZESNI GLUPCY niech zamilkna..

Zostaw Komentarz