Czym różni się markowa żarówka od taniego zamiennika?

13 paź 2022

Mając do wyboru komplet żarówek renomowanego producenta za 20, 30, 50 a nawet 100 zł , z drugiej zaś bezmarkowe źródła światła w cenie 5-15 zł, wielu kupujących zapewne zastanawia czy warto wydać więcej. Specjaliści firmy Philips wyjaśniają, gdzie tkwią podstawowe różnice między markowym a tanim produktem.

Najłatwiej powiedzieć, że różnica między markowym a tanim produktem tkwi w jakości. Ale taka odpowiedź nie musi satysfakcjonować nabywcy. Warto ją rozwinąć i przedstawić konkretne argumenty, ponieważ różnice są naprawdę istotne a część z nich jest widoczna gołym okiem. Trzeba tylko wiedzieć na co należy zwrócić uwagę.

Zacznijmy od samych styków. W żarówkach Philips styki, które wpina się w kostkę są bardzo solidnie zamocowane. Zostały wykonane z dobrej jakości metalu, który nie powoduje strat w przepływie prądu. W tanich żarówkach styki zamocowane bywają niestarannie. Co więcej – mają czasem wyczuwalny luz.

Kolejna sprawa to szklana bańka żarówki. Te markowe wykonane są z wysokiej jakości szkła utwardzanego, w przypadku żarówek Philips – kwarcowego. Nie chodzi tu o wytrzymałość na rozbicie (choć ta też jest większa), ale o zdolność utrzymania wyższego ciśnienia gazów wewnątrz żarówki. Im wyższe ciśnienie, tym dłuższa żywotność żarnika.

Dodatkową przewagą markowej żarówki Philips nad tanim odpowiednikiem jest seryjne zastosowanie filtra UV, który chroni reflektor przed odbarwieniami.

Następna ważna kwestia to gaz w bańce. Jego wprawdzie nie widać, ale w markowych żarówkach Philips są to precyzyjnie dobrane halogeny, które optymalnie współpracują z żarnikiem gwarantując mu tzw. samoregenerację. W tanich żarówkach dopuszcza się znacznie większą dowolność składu gazu znajdującego się w bańce, co przekłada się na spadek żywotności żarówki.

Pora na żarnik. Widać go doskonale przez bańkę żarówki. W produktach Philips lub innych markowych żarówkach jest to bardzo precyzyjnie wykonana skrętka wolframowa. Istotny jest nie tylko jej kształt, ale także osadzenie względem innych elementów żarówki. W tanich produktach bywa z tym różnie. Tymczasem jakość osadzenia skrętki przekłada się na to jak będzie układać się światło emitowane przez reflektor. Odchyłki mogą być tak duże, że wykryje je diagnosta podczas badania okresowego i w związku z tym wyda negatywną opinię. Philips kontroluje osadzenie żarnika kilkukrotnie podczas produkcji, bo norma przewiduje odchylenie jedynie o 0,2 mm. Większe odstępstwa pogorszą oświetlenie drogi lub spowodują oślepianie innych kierowców.

Farba na czubku żarówki – w tanich żarówkach może pod wpływem temperatury parować a opary będą osadzać się na elementach reflektora, zmniejszając tym samym strumień emitowanego przezeń światła. W żarówkach markowych takie zjawisko nie występuje.

Pakowanie żarówki. Budżetowe opakowania wydają się rozsądną redukcją kosztów i mogą być nawet postrzegane jako ekologiczne. Tymczasem, jeśli pakowanie odbywa się w niesterylnych warunkach na szklanej bańce mogą pojawiać się zabrudzenia skracające życie żarówek. A zatem dobra jakość opakowania oraz odpowiednia procedura pakowania mają duże znaczenie!

Na koniec kilka słów o parametrach żarówek markowych i tych nieoryginalnych. Otóż Philips, podobnie jak cała poważna konkurencja, przykłada olbrzymią wagę do badań laboratoryjnych. Żarówki mają precyzyjnie określoną temperaturę barwową a także opisaną jasność i szacunkową trwałość. W przypadku tanich zamienników nie znajdziemy takich informacji. Producent poprzestaje jedynie na fakcie, że żarówka świeci i ma homologację europejską.

Jak widać można w jasny i merytoryczny sposób przedstawić różnice pomiędzy żarówkami markowymi i tanimi zamiennikami. Są to rzeczy widoczne, namacalne i istotne dla bezpieczeństwa jazdy oraz mające wpływ na żywotność żarówki. Argumenty te powinny przekonać kupującego, że różnice w cenach mają głębokie uzasadnienie i są adekwatne do oferowanej jakości, a o przepłacaniu nie ma w tym wypadku mowy.

 

 

 

Zostaw Komentarz