Czystsza sadza w oponach

02 sty 2022

Firma Goodyear Tire & Rubber Company nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem Monolith w sprawie rozwoju i potencjalnego zastosowania w oponach sadzy produkowanej z metanu oraz biometanu, która jest znacznie bardziej ekologiczna od sadzy pozyskiwanej obecnie stosowanymi metodami.

Goodyear podaje, że jest liderem w branży oponiarskiej, jeśli chodzi o wykorzystanie sadzy produkowanej w procesie pirolizy metanu z wykorzystaniem plazmy. Zawarte porozumienie z firmą Monolith, specjalizującej się m.in. pozyskiwaniu sadzy tą metodą, pomoże przyspieszyć prace Goodyear nad wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów.

W Goodyear przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i wywierania pozytywnego wpływu na środowisko poprzez wybór materiałów, z których korzystamy. Nasza współpraca z firmą Monolith jest jednym z przykładów wykorzystania ekologicznych materiałów w produktach wysokiej jakości, które zapewniają lepszą przyszłość – mówi Chris Helsel, wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii.

Specjalna forma węgla

Sadza jest kluczowym składnikiem mieszanki gumowej, z której produkuje się opony. Zapewnia ona gumie wytrzymałość, zwiększoną odporność na rozrywanie i ścieranie. Udział sadzy w typowej oponie osobowej wynosi 15-20% w stosunku wagowym. Tradycyjnie używana sadza pochodzi ze spalania resztek oleju lub oleju ze smoły węglowej.

W ramach współpracy z firmą Monolith, specjalizującą się w ekologicznym pozyskiwaniu wodoru, Goodyear bada sadzę produkowaną z metanu oraz biometanu. Do procesu plazmowego i zakończenia pirolizy metanu Monolith wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, w wyniku czego w procesie otrzymuje się tylko węgiel (którego amorficzną formą jest sadza) i wodór.

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Goodyearem, wytwarzając dla tego producenta wysokiej jakości czystą sadzę i wspierając jego nieustanną misję tworzenia bardziej ekologicznych opon – komentuje Rob Hanson, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Monolith. – Z przyjemnością działamy z takimi firmami jak Goodyear, które podzielają naszą pasję do wysokiej jakości produktów wytwarzanych w sposób odpowiedzialny i z niecierpliwością czekamy na postępy, jakie ta współpraca przyniesie branży oponiarskiej.

Technologia przyszłości

Ocena cyklu życia wykonana dla Monolith przez strony trzecie pokazuje, że proces oparty na plazmie przynosi korzyści dla środowiska, w tym wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do tradycyjnie produkowanej sadzy. Ponadto ocena cyklu życia wykazała, że technologia ta może mieć neutralny wpływ pod względem emisji dwutlenku węgla, przy założeniu zwiększonego wykorzystania w przyszłości biometanu w porównaniu z gazem ziemnym.

Ocena cyklu życia Monolith obecnie ma zostać poddana przeglądowi zewnętrznemu, a więcej szczegółów dotyczących korzyści dla środowiska będzie można poznać w najbliższej przyszłości.

 

Zostaw Komentarz