Dezynfekcja klimatyzacji w warsztacie – na co zwrócić uwagę

10 kwi 2021

Upały nam na razie raczej nie grożą, niemniej warto już pomyśleć o dezynfekcji klimatyzacji. Kiedy najlepiej ją przeprowadzić i na co należy zwrócić uwagę – mówi Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Klimatyzację najlepiej dezynfekować dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Błędem jest czyszczenie jej dopiero wtedy, gdy poczujemy brzydki zapach, ponieważ świadczy on o obecności drobnoustrojów i pleśni. Poza oczywistym dyskomfortem związanym z nieprzyjemną wonią, niepożądane mikroorganizmy mogą wywołać reakcje alergiczne, infekcje, a nawet poważne choroby dróg oddechowych. Choć wiosna nie zawitała jeszcze na dobre, już najwyższy czas, aby zadbać o dezynfekcję i czyszczenie układu klimatyzacji.

Dostępnych jest wiele sposobów dezynfekcji klimatyzacji. Do najpopularniejszych należą z wykorzystaniem chemicznych preparatów w sprayu, ozonowanie i czyszczenie za pomocą ultradźwięków. Dwie ostatnie metody sprawdzą się przy dezynfekcji wnętrza samochodu i jedynie odświeżeniu regularnie czyszczonej klimatyzacji. Nie będą jednak dość skuteczne w przypadku trudniej dostępnych przestrzeni układu oraz parownika.

Za najbardziej skuteczną metodę dezynfekcji uznaje się bezpośrednie rozprowadzenie preparatu biobójczego w kanałach wentylacyjnych i na powierzchni parownika. Ze względu na zawartość biobójczych składników aktywnych, środki takie powinny być stosowane wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Niemniej przed pozostawieniem pojazdu u specjalisty, też warto upewnić się czy używa on odpowiednich produktów.

Na etykiecie środków biobójczych znajduje się informacja o pozwoleniu wydanym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Taki komunikat oznacza, że skład chemiczny preparatu został odpowiednio przetestowany, zarejestrowany oraz dopuszczony do użytku jako środek biobójczy. Jego brak świadczy o tym, że produkt przeznaczony jest tylko do czyszczenia, a nie do dezynfekcji. Nie od rzeczy będzie więc poprosić pracownika warsztatu o pokazanie etykiety produktu, którego będzie używał do dezynfekcji klimatyzacji w naszego aucie i zweryfikowanie, czy znajduje się na niej numer pozwolenia na obrót preparatem biobójczym. Uwagę należy zwrócić także na termin przydatności produktu. Jeśli jest on biobójczy, a data jego zużycia nie upłynęła, można mieć pewność, że zostawiamy samochód w dobrych rękach.

Układ klimatyzacji powinien być dezynfekowany przynajmniej raz w roku, a najlepiej zarówno w sezonie wiosennym, jak i na jesieni. Dzięki temu zapobiegniemy namnażania się bakterii szkodliwych dla zdrowia. Na koniec należy podkreślić, że bardzo ważne jest, aby każdorazowo po dezynfekcji układu klimatyzacji został zamontowany nowy kabinowy filtr powietrza. Brak jego wymiany jest jednoznaczny z nieskutecznością przeprowadzonej dezynfekcji.

Zostaw Komentarz