Diabeł tkwi w szczegółach…

21 paź 2014

ntn-snr-logoCzasem przy wydawałoby się nieskomplikowanych operacjach popełniane bywają brzemienne w skutki błędy. Specjaliści z firmy NTN-SNR dzielą się więc uwagami na co zwrócić uwagę przy wymianie napędu rozrządu na przykładzie silnika D4-D stosowanegow wielu modelach Toyoty.

W ofercie firmy NTN-SNR już od dawna znajdują się zestawy do wymiany rozrządu w bardzo popularnych silnikach D4-D stosowanych od wielu lat przez Toyotę m.in. w takich modelach jak Avensis, Corolla czy RAV4. Od dawna też wiadomo, że montaż takiego zestawu nie przedstawia specjalnego problemu, albowiem sam układ napędu rozrządu jednostek D4-D należy do dość prostych, ponadto do przeprowadzenia całej operacji nie są potrzebne jakieś skomplikowane przyrządy, gdyż wystarczy blokada koła pasowego (Toyota nr 09213-54015) oraz ściągacz (Toyota nr 09950-50013). A jednak zaskakująco często przy tej okazji bywają popełniane błędy, które rzutują na trwałość zamontowanych części. Nie są to przy tym zazwyczaj poważne uchybienia, ale też nie od dziś wiadomo, iż diabeł potrafi właśnie tkwić w szczegółach.

Oto więc kilka uwag  specjalistów z firmy NTN-SNR na temat wymiany rozrządu w silnikach D4-D. Być może pozwolą one mechanikom ustrzec się zupełnie niepotrzebnych kłopotów. Zacząć wypada od przedstawienia schematu napędu rozrządu jednostki D4-D z naniesionymi elementami tworzacymi zestaw oferowany przez NTN-SNR. zestaw

koloDokonując wymiany paska koniecznie trzeba przyjrzeć się, i to dokładnie, rolce napinającej GT359.26 (która jest uruchamiana przez napinacz hydrauliczny GT369.40). A to dlatego, ze czasami pasek pracuje tylko na 2/3 powierzchni rolki zamiast na całej, złe ułożenie paska skutkuje zaś nieprawidłowym rozkładem nacisków na powierzchnię rolki, co z kolei może doprowadzić do mocno przyspieszonego uszkodzenia łożyska rolki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że paski zębate DAYCO, jakie można spotkać w zestawach NTN-SNR, mają białą powłoką teflonową, która zapewnia im sztywność i tym samym ułatwia prawidłowe ułożenie paska. Jednocześnie czyni pasek znacznie odporniejszym na ścieranie.

A co gdy spostrzeżemy, że pasek na rolce źle się układa? Przyczyny tego mogą być następujące:

  • nie współliniowe ustawienie poszczególnych elementów układu;
  • nieprawidłowe napięcie paska;
  • błędne ustawienie napinacza GT369.26.

W każdym z tych przypadków należy dokonać stosownych napraw lub regulacji, albowiem nieprawidłowe ułożenie paska może doprowadzić do uszkodzenia elementów z nim współpracujących. Może też dojść do zsunięcia się paska z napinacza, konsekwencja tego będzie zaś rozległe uszkodzenie silnika.

Przy wymianie paska i elementów mu towarzyszących koniecznie pamiętać należy o prawidłowych momencie dokręcania każdej istotnej śruby. Wynosić on powinien:

  • śruba napinacza GT369.26 – 40 Nm,
  • śruba rolki prowadzącej GE369.19 – 46 Nm,
  • śruba koła pasowego – 180 Nm,
  • śruba napinacza hydraulicznego GT369.40 – 21 Nm.

napinacz1Zauważyć również trzeba, że podczas demontażu starego rozrządu należy sprawdzić stan uzębienia paska. Potrafi on bowiem wiele powiedzieć o rozmaitych niesprawnościach. Na przykład zdarzyć się może, że nieszczelność hydraulicznego napinacza powoduje ubytek oleju wypełniającego jego wnętrze, przez co tłoczek napinacza pracuje w sposób skokowy. To zaś prowadzi zwykle do wycięcia zębów paska lub uszkodzenia korpusu rolki napinającej.

napinacz2Płynie stąd dodatkowy wniosek. Taki mianowicie, że jeśli nawet stary napinacz wygląda dobrze, należy przy wymianie paska zastąpić go nowym. Pełni on bowiem zbyt ważną funkcję, by warto było ryzykować. Konsekwencją każdej jego niesprawności powodującej nieprawidłową pracę jest wszak brak jakiejkolwiek gwarancji stałego, prawidłowego naprężenia paska przez rolkę napinającą. Stałe napięcie paska, niezależnie od jego zmiany długości spowodowanej zużyciem, temperaturą i innymi czynnikami, ma zaś decydujące znaczenie dla trwałości paska, wpływa tez na pracę układu rozrządu, a tym samym również silnika.

Na koniec jeszcze podstawowe zalecenia, o których zawsze należy pamiętać:

  • zalecany interwał między wymianami paska zębatego wynosi 100 000 km lub 6 lat;
  • przy wymianie napędu rozrządu wymienić trzeba wszystkie jego części;
  • paska nie wolno przechowywać w miejscu nasłonecznionym, nie wolno go również skręcać i zginać. Ponadto niedopuszczalny jest jego montaż przy użyciu narzędzi z ostrymi krawędziami.

Na podstawie materiałów firmy NTN-SNR

 

Zostaw Komentarz