Diagnostyka i pomiar DKZ
– bezpłatne szkolenie online Valeo

07 kwi 2020

W przypadku mechaników samochodowych jednym z pomysłów na efektywne wykorzystanie spowolnienia w branży napraw pojazdów, spowodowanego epidemią koronawirusa, może być poszerzanie swej wiedzy fachowej poprzez udział w szkoleniach online. Na przykład takich jakie bezpłatnie udostępnia firma Valeo. Proponuje ona całą gamę szkoleń, w tym m.in. poświęcone diagnostyce dwumasowych kół zamachowych.

Warsztatom samochodowym coraz częściej przychodzi zajmować się pojazdami z dwumasowymi kołami zamachowymi. Coraz większego znaczenia nabiera więc umiejętność diagnostyki DKZ i dokonywania ich poprawnych pomiarów. W trwającym pół godziny szkoleniu, Krzysztof Szabłowski, ekspert techniczny Valeo, objaśnia metody pomiaru oraz pokazuje, w jaki sposób można rozpoznać różnice w budowie kół dwumasowych. Jest to kluczowa umiejętność, gdyż różnice te wpływają na interpretacje wyniku pomiaru. Wynika stąd ważny wniosek – nie wszystkie koła można diagnozować w ten sam sposób.

Dla tych co już trochę wiedzą

Szkolenie jest szczególnie polecane osobom mającym pojęcie o działaniu DKZ. Nie mówi się w nim o podstawach budowy takiego koła oraz na temat jego zastosowań (tej kwestii Valeo poświęciło osobne szkolenie). Tym razem ekspert Valeo skupia się wyłącznie na elementach budowy kół dwumasowych, które mają bezpośredni wpływ na diagnostykę oraz metodologię pomiaru zapewniającą prawidłową ocenę stanu DKZ. Mówi też, w których dostępnych na rynku kołach dwumasowych można wykonywać pomiar luzu skrętnego oraz przechyłu, a w których jest to niemożliwe ze względu na pewne szczegóły ich budowy.

Tam gdzie pomiar jest możliwy, kluczowy okazuje się wybór odpowiedniej jego metody. Zależy ona od tego, w jaki sposób w konkretnym przypadku realizowane jest połączenie pomiędzy masą pierwotną a wtórną koła. Powszechnie stosowane są tu dwa rozwiązania: wykorzystanie panewki lub łożyska tocznego. Ze szkolenia Valeo można się dowiedzieć, jak rozpoznać, który sposób został zastosowany w konkretnym kole. W przypadkach, gdzie jest to szczególnie utrudnione, pomoże tabela przygotowana przez Valeo specjalnie dla uczestników szkolenia.

Przydatny gratis

Każdy, kto weźmie udział w szkoleniu Valeo dotyczącym diagnostyki i pomiaru DKZ, będzie mógł pobrać biuletyn techniczny, w którym oprócz informacji systematyzujących wiedzę przekazaną na szkoleniu, znajduje się także tabela pomiarowa. Pozwala ona ustalić dopuszczalny luz krawędziowy oraz kąt przechyłu każdego rodzaju koła zamachowego, a przez to znacznie uprościć proces identyfikacji i diagnostyki.

Teoretycznie i praktycznie

Po wyjaśnieniu szczegółów dotyczących prawidłowości pomiaru DKZ, ekspert techniczny Valeo przechodzi od teorii do praktyki i prezentuje, w jaki sposób przeprowadzić pomiar. Jako rekwizyt służy jedno z najpopularniejszych na rynku kół dwumasowych. W tym konkretnym przypadku, ważnym elementem, także mającym bezpośredni wpływ na pomiar, są podkładki cierne znajdujące się wewnątrz koła. Odpowiadają one za tłumienie drgań w określonym zakresie prędkości obrotowych. Ekspert objaśnia przypadki, w których na podkładki należy zwrócić szczególną uwagę w czasie dokonywania pomiarów. Na koniec otrzymujemy także garść wskazówek montażowych dotyczących prawidłowej wymiany DKZ.

Szkolenie Valeo na temat diagnostyki i pomiaru dwumasowych kół zamachowych można obejrzeć tutaj. Osoby, które nie brały dotąd udziału w szkoleniach online Valeo, muszą tylko wcześniej dokonać prostej rejestracji.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz