Diagnostyka mocowania kolumn MacPhersona

21 kwi 2023

Górne mocowanie kolumny MacPhersona, podobnie jak amortyzator, wykonuje na dystansie kilometra około tysiąca cykli pracy – co oznacza, że po przejechaniu 80 000 kilometrów ten element ma za sobą nawet 75 milionów cykli. Obrazuje to jak bardzo na zniszczenie narażone są gumowe elementy zestawu montażowego.

Zużyte mocowania mają niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także kontrolę nad pojazdem. Ich stopień wyeksploatowania zależy od sposobu jazdy jak również od właściwości jezdnych pojazdu. Jeśli kolumny amortyzatorów są zużyte, górne mocowania prawdopodobnie też nie nadają się do dalszej eksploatacji, dlatego zaleca się ich wymianę wraz z amortyzatorami.

Rola górnego mocowania

Zestawy montażowe łączą nadwozie z zawieszeniem, absorbują drgania powstające podczas jazdy oraz zapobiegają przenoszeniu ich na nadwozie. W górnych zestawach osi przedniej znajduje się ponadto łożysko, które umożliwia swobodny obrót kolumny amortyzatora podczas wykonywania skrętu, a po zakończeniu manewru pozwala na płynny powrót kierownicy do pozycji wyjściowej.

Dodać należy, że zestawy montażowe mogą wpływać na kąty ustawienia amortyzatora – jeśli guma jest zużyta, może to powodować dodatkowe obciążenie dla elementów współpracujących. Zużyte łożyska generują także odgłosy stukania, co jest szczególnie zauważalne w pojazdach hybrydowych i elektrycznych ze względu na cichą pracę silnika.

Jak sprawdzić

Jazda próbna (zwłaszcza pojazdami, które przejechały ponad 80 000 km) jest kluczową częścią diagnozowania problemów z zawieszeniem, w tym zestawów montażowych. Należy znaleźć odcinek drogi, na którym będzie możliwość przeprowadzenia następujących testów:

 • jazdy po wyboisty odcinku drogi i progach zwalniających, w celu sprawdzenia komfortu jazdy, nasłuchiwania hałasów z układu zawieszenia oraz zwrócenia uwagi, czy na kierownicy wyczuwalne są drgania;
 • dużego skrętu kierownicy i skontrolowania, czy powraca ona do swojej pozycji wyjściowej,
 • przyspieszania, dynamicznych skrętów, hamowania awaryjnego, by sprawdzić czy podczas tych manewrów nie ujawniają się jakieś nieprawidłowości.

Kontrola w warsztacie

Po powrocie do warsztatu należy skontrolować elementy zawieszenia w celu wyeliminowania wszelkich niesprawności i luzów w zawieszeniu (np. sworzni kulowych czy tulei metalowo-gumowych). Dokonując  kontroli górnego mocowania przednich kolumn zwracamy uwagę czy nie doszło do:

 • pęknięcia/rozerwania elementu metalowo-gumowego, które najczęściej jest spowodowane agresywną jazdą lub złymi warunkami drogowymi, takimi jak dziury czy nierówności nawierzchni. Uszkodzenie takie skutkuje:
  – nadmiernymi wibracjami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę,
  – pogorszeniem komfortu jazdy,
  – zwiększeniem zmęczenia kierowcy i pogorszeniem koncentracji na drodze,
  – pogorszeniem parametrów tłumienia amortyzatora,
  – przyspieszeniem zużycia zawieszenia i elementów współpracujących.
 • zatarcia łożyska – jest to najczęściej spowodowane nieprawidłowym montażem, np. jeśli podczas dokręcania nakrętek mocujących wymaganym momentem siły nie zastosowano zasady dociążenia zawieszenia masą pojazdu. Zatarcie może skutkować:
  – nadmiernymi wibracjami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę,
  – potrzebą użycia większej siły do poruszania kierownicą podczas skrętu,
  – nie powracaniu kierownicy samoczynnie po wykonaniu skrętu kół,
  – niepokojącymi dźwiękami takimi jak: metaliczne zgrzyty, głuche stuki, skrzypienie.
 • odkształcenia/uszkodzenia łożyska spowodowanego np. nadmiernym obciążeniem osi pojazdu (przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej), agresywną jazdą lub złymi warunkami drogowymi (dziury, nierówności nawierzchni). Może to skutkować:
  – nadmiernymi drganiami przenoszonymi na układ kierowniczy pojazdu i kierowcę,
  – pogorszeniem parametrów tłumienia amortyzatora,
  – hałasem dobiegającym z układu zawieszenia.

Po przeprowadzeniu jazdy testowej samochodem z zużytymi zestawami montażowymi i dokonaniu wymiany tych elementów na nowe, należy przetestować pojazd ponownie. Natychmiast będzie można zauważyć i poczuć ogromną różnicę.

KYB ma w swojej ofercie pełną gamę kompletnych zestawów montażowych z prefiksem numeru części SM. W ich skład poza samym górnym mocowaniem i łożyskiem wchodzą także wszystkie nakrętki, śruby i inne niezbędne elementy. Warto mieć to na uwadze porównując ceny zestawów montażowych różnych firm, gdyż w wielu przypadkach nie ma pełnego kompletu.

 

Zostaw Komentarz