Dlaczego klocki bywają głośne

21 sty 2023

Podczas wymiany klocków hamulcowych, a także w trakcie ich użytkowania, można popełnić błędy, które mogą skutkować hałasem towarzyszącym hamowaniu. Specjaliści z firmy Steinhof wskazują na co należy zwrócić uwagę, by do tego nie doszło.

Jazda samochodem powinna być cicha i przyjemna. Jeśli do uszu kierowcy docierają nowe dźwięki, które można określić jako pisk, szum lub tarcie, to jest wielce prawdopodobne, że mechanik popełnił błąd przy montażu klocków lub doszło do ich zużycia.

Z powodu zużycia

Wszystko w samochodzie z czasem podlega zużyciu i w pewien sposób może sygnalizować to kierowcy. W przypadku klocków hamulcowych, gdy warstwa cierna osiągnie swoje minimum, podczas hamowania zaczyna pojawiać się pisk. Jeśli kierowca zignoruje ten symptom i doprowadzi do całkowitego niemal starcia warstwy ciernej, może pojawić się głośny, nieprzyjemny dźwięk, któremu towarzyszy obniżenie skuteczności hamowania.

Błąd przy wymianie

Jeśli klocki hamulcowe hałasują po ich wymianie, jest to zwykle spowodowane przez niedopatrzenie mechanika lub błąd w całej procedurze wymiany. Najczęściej do sytuacji takiej dochodzi z powodu:

  • nieprawidłowego montażu – jeśli klocki nie są właściwie zamontowane, mogą hałasować, ponieważ np. ocierają zbyt mocno o tarczę hamulcową.
  • zeszklenia powierzchni ciernej klocków – zeszklenie występuje, gdy klocki nie są właściwie dobrane (nie uwzględniono np. specyfiki użytkowania pojazdu), są zbyt łagodnie eksploatowane lub stale ocierają się o tarczę hamulcową, co powoduje, że warstwa cierna ` twardnieje i staje się błyszcząca. Może to też prowadzić do zmniejszenia skuteczności hamulców.
  • zanieczyszczenia – klocki mogą zostać zanieczyszczone smarami lub innymi substancjami, co może prowadzić do ich hałaśliwości, a także zmniejszenia skuteczności hamowania.
  • niewłaściwego doboru – zamontowanie klocków hamulcowych, które nie są zalecane do konkretnego pojazdu, może prowadzić do hałasu i zmniejszenia skuteczności hamowania.
  • zużytych lub uszkodzonych tarcz hamulcowych – tarcze i klocki hamulcowe mają swój interwał wymiany. Najczęściej jest tak, że na dwie wymiany klocków hamulcowych przypada jedna wymiana tarcz. Jednak, gdy tarcza hamulcowa jest poniżej swojego minimum grubości lub ma ślady mechanicznych uszkodzeń, wtedy wymiana samych klocków hamulcowych jest błędem.

Dopuszczalny szum

W ocenie sytuacji dobrze jest zachować zdrowy rozsądek. Zdarza się, że po wymianie klocków do uszu kierowcy dociera delikatne szumienie. Jest to dopuszczalne, ponieważ klocki i tarcze muszą się ze sobą dotrzeć. Dlatego po wymianie tych części rekomenduje się spokojniejsze hamowanie przez 200-300 km. Jeśli po tym dystansie szumy nie ustąpią, należy ponownie zajrzeć do hamulców.

Zostaw Komentarz