Dlaczego wymieniać olej w skrzyni biegów

20 sie 2018

Przez wiele lat istniało przekonanie, że wymiana oleju w przekładni manualnej jest zbędna. Wielu producentów samochodów wręcz twierdziło, że raz wlany olej wystarcza na całe życie przekładni. Dziś podejście w tej kwestii się zmienia.

Skoro instrukcja obsługi samochodu nie nakazuje wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów, to po co być nadgorliwym i dokonywać takiej wymiany? Tym bardziej, że akurat olej w skrzyni, w porównaniu do oleju silnikowego pracuje w znacznie lepszych warunkach. Nie ma przecież kontaktu z paliwem (chyba, że w wyjątkowych przypadkach konstrukcyjnych) czy spalinami.

Po pierwsze dlatego, że producenci pojazdów zgoła inaczej rozumieją określenie „całe życie samochodu” niż przeciętny użytkownik pojazdu. Mówiąc krótko, ten okres, według producenta auta, jest znacznie krótszy niż kierowcy by sobie tego życzyli. Kierowca ma po kilku latach kupić sobie następny samochód, a nie jeździć tym samym przez kilkanaście lat, a potem go sprzedać, by następny użytkownik korzystał z auta przez kolejne lata.

Po drugie, olej przekładniowy też się zużywa, w efekcie czego stopniowo traci swoje pierwotne parametry. Z biegiem czasu i przejechanych kilometrów, na skutek tzw. ścinania się jego cząsteczek, zmienia swoją lepkość, przez co przestaje skutecznie oddzielać od siebie współpracujące ze sobą metalowe elementy, co z kolei prowadzi do  przyspieszonego zużywania się przekładni. Ponadto, jak każdy inny olej, także ten przeznaczony do manualnych skrzyń biegów, utlenia się, a dodatki uszlachetniające tracą swoje właściwości. Prawda jest więc taka, że tylko nieprzepracowany olej, o parametrach odpowiednich dla danego modelu skrzyni, skutecznie chroni przekładnię.

Zasadność wymiany oleju przekładniowego jest więc jasna, pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiedniego środka. Nie jest to jednak trudniejsze niż dobór oleju silnikowego.

I w tym przypadku kluczowe znaczenie mają lepkość, normy API oraz rekomendacje i aprobaty producentów. Dalej pozostaje wybranie odpowiedniego produktu. Podobnie jak w przypadku olejów silnikowych, należy tu zwracać uwagę na użytą bazę olejową, bo na rynku dostępne są oleje mineralne, półsyntetyczne, jak i syntetyczne.

Podsumowując, olej w manualnej skrzyni biegów warto wymieniać, tym bardziej, że jest to stosunkowo niewielki wydatek, a sam „zabieg” można zlecić praktycznie każdemu warsztatowi. Ochrona przekładni zalanej nowym olejem bedzie nieporównywalnie lepsza niż olejem, który pracuje od wielu dziesiątek tysięcy kilometrów. Częstotliwość wymian zależy od modelu przekładni, a także stylu jazdy. Amatorzy dynamicznej jazdy oraz holujący autem przyczepy powinni ten zabieg wykonywać częściej.

Na podstawie materiału firmy Bizol

 

 

 

 

1 comments
  1. Skoro producent nie zaleca wymiany to co ile kilometrów go wymieniać
    Ktoś kto tyle o tym wie powinien chyba to uwzględnić w swoim artykule

Zostaw Komentarz