Dłuższe życie wycieraczek

06 gru 2022

Dobra widoczność to większe bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta sprzedaż wycieraczek. Firma TRICO zwraca uwagę przed czym chronić nowe wycieraczki, aby służyły jak najdłużej.

 

Najbardziej oczywistym objawem zużycia wycieraczek jest smużenie lub pozostawianie fragmentów nieoczyszczonej szyby. Ale sygnałami wskazującymi na konieczność wymiany jest także irytujący, piszczący dźwięk podczas pracy albo podskakiwanie. Warto również z bliska przyjrzeć się wycieraczkom – wyszczerbienia na ostrzu pióra lub rozwarstwienia części roboczej także świadczą o zużyciu. Wcześniejsza kontroli pozwoli na przemyślane zakupy nowych wycieraczek, w tym wybór ich odpowiedniej marki.

Czynniki środowiskowe

Zużycie wycieraczek mogą przyspieszać czynniki środowiskowe: skrajnie niskie lub skrajnie wysokie temperatury, długie okresy ekspozycji na światło słoneczne, kwaśne deszcze lub słoną wodę (np. w strefach przybrzeżnych). Czynników tych nie da się wyeliminować, ale można osłabić ich niekorzystny wpływ przez odpowiednie działanie profilaktyczne. W naszych warunkach klimatycznych dobrym rozwiązaniem będzie zapobieganie przymarzaniu wycieraczek do szyb przez odchylanie ich na noc lub podkładanie czegoś pod pióra, ochrona przed ekspozycją na słońce za pomocą przeciwsłonecznych nakładek na szyby (na czas parkowania) oraz regularne spłukiwanie czystą wodą (dotyczy użytkowników mieszkających nad morzem).

Jakość płynu

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność wycieraczek jest także rodzaj płynu do spryskiwaczy lub… jego brak. Najtańsze płyny nie tylko kiepsko myją szybę, ale mogą wchodzić w reakcje z lakierem lub z gumą, z której wykonane są pióra. A jeśli słabo radzą sobie z brudem, to trzeba zużywać ich znacznie więcej, co jednocześnie wymusza dłużą pracę wycieraczek i prowadzi do ich przedwczesnego zużycia. W oczywisty sposób szkodliwa jest także praca wycieraczek na sucho. Z dwojga złego, jeśli nie zanosi się na przymrozki, lepiej do zbiorniczka nalać czystej wody niż pozwolić na to, by wycieraczki pracowały bez płynu.

Zły dobór wycieraczek

Bardzo często się zdarza, że podczas pośpiesznych zakupów wycieraczki dobierane są na oko i później okazuje się, iż są za długie, za krótkie lub niewłaściwie przylegają do szyby. W zasadzie w każdym z tych przypadków będą się zużywały szybciej. Jeśli podczas pracy zaczepiają o siebie lub o krawędź okna, to ich żywotność skróci się bardzo drastycznie. Jeżeli są zbyt krótkie – także zużyją się szybciej, ponieważ będą przenosić większy nacisk. Jeśli niewłaściwie przylegają – w przyspieszonym tempie wypracuje się ich część stykająca z szybą. A zatem – naprawdę warto poświęcić chwilę na sprawdzenie katalogu. Uchroni to także przed zakupem wycieraczek ze złym mocowaniem, co szczególnie często zdarza się w przypadku nowszych modeli aut, gdyż producenci samochodów lubią wprowadzać tu zmiany.

Zły kąt ramion

Większość kierowców po prostu wymienia pióra wycieraczek. Nawet w warsztatach samochodowych mało kto przywiązuje wagę do kąta pod jakim względem szyby ustawione są ramiona wycieraczek. Jeśli jest źle dobrany, pióra zaczynają skakać po szybie lub hałasować. Kąt można zmienić za pomocą specjalnego przyrządu lub nawet szczypcami – trzeba tylko uważać, aby nie porysować lakierowanej powierzchni ramion.

Rysy na szybie

Na koniec o jeszcze jednym problemie, który dotyczy głównie starszych samochodów. Chodzi o mikrorysy na przedniej szybie. Z jednej strony drastycznie pogarszają one widoczność o zmroku. Z drugiej – utrudniają oczyszczanie szyby i działają jak tarka na pióra wycieraczek. Jeśli jest to możliwe, warto zainwestować w nową przednią szybę, zwłaszcza jeśli chodzi o samochód 10-letni, który jeszcze ma posłużyć przynajmniej kilka następnych lat.

Rozsądny wybór

Wielu kierowców zastanawia się czy markowe wycieraczki rzeczywiście będą służyć dłużej niż alternatywne produkty o najniższych cenach. Oto cechy konstrukcyjne wycieraczek TRICO, które decydują o jakości ich pracy i wytrzymałości. I tak wycieraczki TRICO mają bardzo wytrzymałą konstrukcję nośną, niezależnie od tego czy są wykonane w wersji tradycyjnej czy bezramkowej. Technologia Memory Curve Steel® dostępna w wybranych modelach sprawia, że bardzo dobrze przylegają do szyb profilowanych (zakrzywionych na brzegach lub mocno wygiętych). Fazowane zakończenie pióra (ostrze) lepiej zbiera zanieczyszczenia i jest bardziej odporne na zużycie niż produkty konkurencyjnych marek. Wybrane modele wycieraczek są badane w tunelu aerodynamicznym, by podczas jazdy autostradowej jak najlepiej przylegały do szyby.

 

 

Zostaw Komentarz