Do jazdy, gotowi, start!

08 maj 2023

Nadejście prawdziwej wiosny to moment, na który z pewnością czekają wszyscy miłośnicy motocykli, skuterów czy motorowerów. Przed pierwszą jazdą, ale też i w trakcie sezonu, warto doposażyć swój jednoślad w przydatne akcesoria i produkty.

 

W tym roku wiosna kazała na siebie długo czekać. Mniej cierpliwi fani dwóch kółek mimo to już dawno wyciągnęli z garaży swe maszyny, większość jednak dopiero teraz wsiada na motocykl. Niezależnie od tego, czy start sezonu jeszcze przed nami, czy już za nami – właśnie teraz jest najlepszy moment na przegląd jednośladów i zakup odpowiednich akcesoriów.

Popraw widoczność

Użytkownicy motocykli z akumulatorami 12 V z pewnością zainteresują się nową serią produktów oświetleniowych marki OSRAM, przeznaczonych do jednośladów. Mowa o retrofitach, pozwalających na modernizację oświetlenia i zamianę klasycznych żarówek na trwałe lampy LED. Retrofity LEDriving HLM Easy zapewniają chłodno-białą barwę światła, o temperaturze 6000-6500 K, a tym samym – lepszą widoczność, kontrast i bezpieczeństwo. Kompaktowa konstrukcja pozwala w prosty sposób zamontować je w miejsce standardowych żarówek świateł mijania i drogowych typu H4/H19, H7/H18, HS1 i T19. Niestety, mimo że takie rozwiązanie poprawia zasięg reflektora i bezpieczeństwo wciąż nie można stosować retrofitów LED w pojazdach, które poruszają się po drogach publicznych ze względu na brak homologacji. Jeśli jednak jednoślad to typowe enduro, którym poruszacie się wyłącznie w terenie, nie ma przeszkód, by nie stosować tych nowoczesnych zamienników żarówek.

Doładuj akumulator

Przed wyruszeniem w pierwszą letnią trasę warto wcześniej skontrolować stan akumulatora i – jeśli okaże się to konieczne – naładować go. W swoim portfolio firma OSRAM oferuje motocyklistom prostowniki serii BATTERYcharge, które ładują wszystkie typy akumulatorów. Do jednośladów najlepiej sprawdzą się modele 904 i 906 – można nimi naładować zarówno akumulatory 6, jak i 12 V. Prostowniki wyposażono w czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. Urządzenia mają także funkcję podtrzymania, która pomaga chronić akumulator przed rozładowaniem, a także zabezpieczenie, które chroni instalację elektryczną motocykla przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów. W komplecie producent oferuje m.in. przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować na stałe, by podłączenie ładowarki było łatwiejsze.

Zadbaj o opony

Do utrzymania właściwego stanu ciśnienia w oponach przydadzą się poręczne kompresory OSRAM TYREinflate, które – dzięki specjalnym adapterom – sprawdzą się przy pompowaniu kół motocykli. Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy model, niedawno wprowadzony do oferty – OTIR 4000. Wbudowany akumulator litowo-jonowy pozwala na użycie go w każdym miejscu, a podświetlany i czytelny wyświetlacz dodatkowo ułatwi pracę również po zmroku. Oprócz wygodnej funkcji bezprzewodowego pompowania, urządzenie wyposażono w metrowy kabel do ładowania typu USB-C, a także przewód zasilający z wtyczką do gniazda zapalniczki. TYREinflate 4000 ma także szereg innych, przydatnych funkcji – można zaprogramować w nim kilka wartości pożądanego ciśnienia, aby w każdym momencie szybko napompować koło. Kompresor samoczynnie zakończy proces pompowania po osiągnięciu zadanej wartości. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest także lampka LED oraz zawór upustowy, przy pomocy którego można łatwo zmniejszyć ciśnienie.

Nie zapomnij o czołówce

Nierzadko zdarza się, że trzeba coś zrobić przy pojeździe po zmroku, bywa że w trakcie podróży. Na takie sytuacje warto mieć w schowku motocykla funkcjonalną czołówkę, np. OSRAM LEDinspect Flexible Head Torch. To zakładana na głowę lampa z paskiem diod, które mogą świecić w trzech trybach – z pełną mocą 115 lm, ograniczoną do 50 lm lub w trybie migania. Z tyłu znajdują się trzy czerwone diody. Wbudowane akumulatory pozwalają na pracę przez 4,5 do 5,5 godziny, zależnie od wybranego trybu. Ładowanie trwa 1,5 godziny. Lampa Flexible Head Torch dzięki klasie ochrony IP 42 jest odporna na warunki atmosferyczne.

Zostaw Komentarz