Do wiercenia i gwintowania

12 sie 2020

W warsztatach samochodowych wiertarka nie należy do narzędzi często używanych, niemniej zdarza się, że trzeba coś przewiercić, a czasem także nagwintować. Dlatego być może warto zainteresować się dwoma nowymi narzędziami firmy Wurth, które powinny ułatwić wykonanie tego typu prac.

Pierwszym z nich jest uniwersalne wiertło spiralne o stopniowanym wierzchołku HSS DIN 338 SMART STEP. Według producenta sprawdzi się ono zarówno do precyzyjnego wiercenia nowych otworów, jak i rozwiercania już istniejących, w stali do 1000 N/mm2, aluminium, plastiku, metalach nieżelaznych oraz drewnie. Ma przy tym znacznie ułatwiać wykonanie pracy, bo pozwala zrezygnować z punktowania i wiercenia wstępnego, ponadto 3-stronnie spłaszczony uchwyt zapewnia szybkie mocowanie, gwarantując jednocześnie, że narzędzie nie będzie się obracało w uchwycie wiertarskim.

Druga nowość w ofercie formy Wurth to połączenie wiertła i gwintownika Combi HSCO Multi Performance. Narzędzie umożliwia gwintowanie do głębokości równej podwójnej jego średnicy, a dodatkowo, dzięki swej budowie, zapewnia gratowanie, czyli usuwanie ostrych pozostałości materiału, tzw. gratów, na krawędziach wykonanego otworu.

Gwintownika można używać do rozmaitych materiałów: metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, tytanu, żeliwa, stali (także nierdzewnej i żaroodpornej). Jednocześnie nadaje się on do pracy na zakrzywionych powierzchniach – spiralne wiertło z kątem wierzchołka 135° i zoptymalizowanym szlifem krzyżowym zapewnia łatwe centrowanie. Wspomnieć jeszcze należy, że kwadratowy uchwyt niweluje ryzyko obracania się gwintownika w uchwycie wiertarskim.

 

Zostaw Komentarz