Dobrze doświetlony warsztat

24 maj 2016

W warsztacie, tak jak w każdym innym miejscu pracy, oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Prawidłowo dobrane gwarantuje komfort, mniejsze zmęczenie wzroku, a co za tym idzie lepsze efekty pracy.

Przy doborze oświetlenia do warsztatów najważniejszymi parametrami są wskaźnik oddawania barw oraz natężenie światła. Wskaźnik musi być możliwie wysoki, tzn. większy od 80, bo tylko wtedy światło zapewnia naturalne odwzorowanie barw i właściwy kontrast, który jest szczególnie istotny podczas prac lakierniczych i mechanicznych. Z kolei natężenie winno być dopasowane do wykonywanych na danym stanowisku czynności – przy pracach niewymagających zbyt dużej precyzji wystarczy 200 luksów, ale już do dokładnych i bardzo dokładnych niezbędne jest odpowiednio 500 i 750 luksów.

Parametrów tych nie sposób osiągnąć oświetleniem ogólnym ze względu na specyfikę prac w warsztacie, gdyż wykonywane są one w różnych zakamarkach pojazdu, zwykle skutecznie przesłoniętych i zacienionych. Dlatego kluczowe jest doświetlanie przenośnymi lampami. Dzięki odpowiednio i indywidualnie skierowanemu światłu mechanik może dojrzeć usterkę w trudno dostępnym miejscu.

Do tego celu świetnie nadają się przenośne lampy LED, np. z rodziny OSRAM LEDinspect, jako że emitują intensywne, białe światło. Firma OSRAM stale rozszerza swoją ofertę tych lamp, ostatnio powiększyła się ona aż cztery nowe modele przeznaczone do zastosowań w serwisach samochodowym. Właściciele warsztatów, mechanicy, a także majsterkowicze mogą więc teraz wybierać spośród 10 modeli lamp LEDinspect firmy OSRAM.

Wersja Pro, skierowana do profesjonalistów, obejmuje lampy LEDinspect: Pro Slimline, Pro Slimline 280, Pro Bonnet 1400, Pro Penlight 150, Pro Penlight 150 UV-A oraz Pro Pocket. Wersja Standardowa to z kolei produkty LEDinspect Home: Foldable, Penlight i Mini.

Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje lampa LEDinspect® PRO BONNET 1400. Charakteryzuje się wyjątkowo smukłym kształtem i wytrzymałą konstrukcją. Dzięki 168 LED-om wytwarza jasne jednolite światło o łącznej wartości strumienia świetlnego 1400 lumenów. Długość lampy wynosi 1104 mm, a dodatkowe teleskopowe uchwyty umożliwiają montaż do maski „rozciągając” jej mocowanie do 1,80 m i stwarzają możliwość obracania wiszącej lampy o 360 stopni. Wysokiej jakości aluminiowa obudowa jest odporna na zabrudzenia i ułatwia utrzymanie lampy w ręku. LEDinspect PRO Bonnet emituje białe, intensywne światło o temperaturze barwowej 6000 K i jest zasilana kablem o długości 5 m.

LEDinspect_IL_105_Pro_PenlightKolejne nowości to LEDinspect® PRO PENLIGHT 150 i LEDinspect® PRO PENLIGHT 150 UV-A, w których użyto sześciu trwałych i efektywnych LED wytwarzających światło o łącznej wartości strumienia świetlnego 150 lumenów. Lampy te emitują białe, intensywne światło o temperaturze barwowej 6000 K. Mają lekką i kompaktową konstrukcję, umożliwiają dzięki temu doświetlenie wąskich przestrzeni i trudno dostępnych powierzchni. Ich obudowa jest solidna i odporna na uderzenia oraz zabrudzenia, a magnes i klips ułatwiają zamocowanie. Lampki mają także dodatkowe funkcje: PENLIGHT 150 – latarkę 35lm, a PENLIGHT 150 UV-A – światło UV pomocne np. przy wykrywaniu przecieków w układzie klimatyzacji. Źródłem zasilania lampek jest litowo-polimerowy akumulator o pojemności 800 mAh. Czas pracy akumulatora to 2,5 h (główne światło), można go doładowywać poprzez port USB.

LEDinspect_IL_107_Pro_PocketW lampie LEDinspect® PRO POCKET też zastosowanych zostało sześć trwałych LED. Są one bardzo efektywne, gdyż dają światło o łącznej wartości strumienia świetlnego aż 280 lumenów. PRO POCKET dodatkowo pełnić może funkcję latarki, ma magnetyczny uchwyt umożliwiający regulację pochylenia o 360 stopni i klips ułatwiający montaż. Wytwarza białe, intensywne światło o temperaturze barwowej 6 000 K. Zasilana jest litowo-polimerowym akumulatorem 2000 mAh, który zapewnia pracę do 3 h i można go doładowywać poprzez port USB.

Zostaw Komentarz