Docieranie klocków

27 sie 2018

Wielu kierowców poprzedza wyjazd w dłuższą trasę przeglądem swojego samochodu. Często wizyta u mechanika wiąże się z koniecznością wymiany klocków hamulcowych. Po przeglądzie kierowcy od razu ruszają w podróż, a to duży błąd. Świeżo zamontowane klocki potrzebują bowiem nawet 300 kilometrów, aby uzyskać pełną wydajność – przypominają specjaliści z firmy Lumag.

Proces dostosowania nowego klocka hamulcowego zaczyna się zanim pojazd opuści warsztat. Jeszcze przed wyjazdem za bramę należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca, aby dokonać regulacji luzu pomiędzy klockiem a tarczą. Dopiero wtedy możemy rozpocząć jazdę.

– Cały proces najlepiej przeprowadzać podczas normalnej eksploatacji w warunkach miejskich. Unikać należy ostrej jazdy, gwałtownego hamowania, podróży z dużym obciążeniem, szczególnie z przyczepką lub w warunkach górskich. Przegrzewanie hamulców może doprowadzić do nieodwracalnych, negatywnych zmian w niedotartym klocku hamulcowym – tłumaczy Tomasz Orłowski, kierownik w Dziale Badań i Rozwoju Lumag, odpowiedzialny za rozwój klocków hamulcowych Breck.

Dystans po jakim klocki hamulcowe uzyskują pełną sprawność wynosi około 300 kilometrów. Tak więc o ich wymianę należy zadbać przynajmniej kilka dni przed wyruszeniem w dalszą podróż. W tym czasie warto możliwie często korzystać z pedału hamulca, gdyż każde kolejne zahamowanie zwiększa powierzchnię kontaktu klocka z tarczą hamulcową, zwiększając tym samym wydajność hamulców.

– Docieraniu klocków hamulcowych towarzyszy proces fizyczno-chemiczny, podczas którego na powierzchni klocków wytwarzana jest cienka warstwa, tzw. trzecie ciało, stanowiąca mieszaninę różnych substancji i materiałów pochodzących z produktów zużycia tarczy i klocków hamulcowych. Podczas hamowania trzecie ciało rozdziela materiał cierny i tarczę chroniąc je przed sklejeniem się metalowych składników. Tak długo jak istnieje trzecie ciało współczynnik tarcia jest stabilny, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność hamowania – dodaje Tomasz Orłowski.

Zostaw Komentarz