Dodatki do przekładni automatycznych

04 sie 2015

Dodatki-do automatycznychKoszt naprawy przekładni automatycznej może być zbliżony do ceny fabrycznie nowego podzespołu. Niektórym usterkom można jednak zapobiec poprzez zastosowanie specjalnych dodatków – zapewniają przedstawiciele firmy LIQUI MOLY.

Budowa skrzyni automatycznej, w porównaniu z manualną, jest o wiele bardziej złożona. Większa liczba współpracujących ze sobą elementów wymaga zastosowania odpowiedniego oleju przekładniowego, którego jakość w ogromnym stopniu decyduje o trwałości przekładni.

– Wokół przekładni automatycznych narosło wiele mitów. Najpowszechniejszym z nich jest przekonanie, że w takich skrzyniach nie trzeba wymieniać oleju – mówi Rafał Kobza, starszy specjalista ds. szkoleń w firmie LIQUI MOLY. – Tymczasem przepracowany olej traci swoje właściwości smarne i ochronne, co może doprowadzić do poważnej awarii przekładni.

Szarpanie czy wchodzenie silnika na wyższe obroty przed zmianą przełożenia jest pierwszym sygnałem mówiącym o konieczności wymiany oleju. Zaniechanie tej czynności negatywnie wpłynie na współpracę elementów skrzyni, zarówno tych mechanicznych, jak i elektroniki.

Specjaliści LIQUI MOLY zalecają przed wymianą oleju zastosowanie dodatku do płukania ATF. Jego pełną efektywność uzyskuje się podczas metody dynamicznej z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia. Co ważne, nie wiąże się to z żadną skomplikowaną czynnością. Dodatek dolewa się do starego oleju i uruchamia silnik samochodu na 15 minut. W tym czasie należy kilkakrotnie, przy wciśniętym pedale hamulca, przestawiać kolejne przełożenia tzn. P-R-N-D. Przed zalaniem nowego oleju trzeba też wymienić filtr.

Większość zanieczyszczeń we wnętrzu skrzyni biegów pojawia się w sposób naturalny. Nie unikniemy ich, jednak jeśli w porę ich nie usuniemy, będą utrudniać współpracę poszczególnych elementów, co może nawet doprowadzić do ich zniszczenia – dodaje Rafał Kobza z LIQUI MOLY. – Sama wymiana oleju na nowy nie wystarczy, dopiero zastosowanie dodatku do płukania pozwoli na rozpuszczenie zanieczysczeń oraz ich usunięcie. Po tej czynności skrzynia biegów będzie pracować jak nowa – zapewnia Rafał Kobza.

Drugą przyczyną pogorszenia się płynności jazdy są ubytki oleju, biorące się z nieszczelności układu. Łatwo to zdiagnozować, bo pod zaparkowanym samochodem powstają oleiste plamy. Niewystarczająca ilość oleju również prowadzi do bezpowrotnego zużycia się elementów skrzyni biegów.

Zanim zdecydujemy się na rozebranie przeciekającej skrzyni biegów użyjmy doraźnie specjalnego dodatku do ATF. Ma on właściwości zwiększające lepkość oleju, co z jednej strony pozwoli na wypełnienie nieszczelności, z drugiej poprawi płynność zmiany przełożeń – radzi Rafał Kobza. – Oczywiście trzeba przy tym uzupełnić poziom oleju przekładniowego i obserwować czy nie dochodzi do kolejnych wycieków. Profilaktycznie dodatek ten można stosować także przy wymianie oleju.

Zostaw Komentarz