Dodatkowa ochrona łańcucha

20 lut 2018

W celu zapewnienia właśnie wymienianemu łańcuchowi rozrządu optymalnego smarowania oraz dodatkowej ochrony przed zużyciem Schaeffler dołącza dodatek smarujący do zestawów INA Timing Chain KIT. Nowy preparat, opracowany przez firmę Schaeffler i specjalizującą się w dziedzinie olejów i dodatków firmę Liqui Moly, redukuje zużycie eksploatacyjne po wymianie łańcucha rozrządu o nawet 20 procent.

Nowy dodatek smarujący, będący wspólnym dziełem firm  Schaeffler i Liqui Moly, został opracowany z myślą o łańcuchach rozrządu, które muszą zachować precyzję działania nawet przy wysokich obciążeniach i wysokich prędkościach obrotowych silnika. Przygotowano go mając na uwadze, że nowe łańcuchy są przeważnie instalowane w używanych silnikach, w których zawsze pozostają zanieczyszczone resztki oleju. Zanieczyszczenia te zaś mogą mieć wpływ na trwałość łańcucha, zwłaszcza w pierwszej fazie jego użytkowania. By wiec temu przeciwdziałać Schaeffler zdecydował się na uzupełnienie swych zestawów INA Timing Chain KIT oferowanych na rynku części zamiennych o specjalny dodatek smarujący. Firma jednocześnie podkreśla jednak, iż poza użyciem preparatu, decydującymi czynnikami zapewniającymi dużą żywotności nowego łańcucha rozrządu oraz jednocześnie płynnej pracy silnika wciąż pozostaje wymiana całego systemu napędu łańcuchowego oraz stosowanie oleju zalecanego przez producenta silnika.

Mechaniczne zużycie oraz rozciągnięcie łańcucha są przeważnie wynikiem niewłaściwego smarowania i mogą w najgorszym przypadku prowadzić do awarii silnika – mówi Maik Evers z Schaeffler Automotive Aftermarket. – Razem z Liqui Moly opracowaliśmy specjalny dodatek smarujący, który zapobiega takiej sytuacji i jednocześnie zapewnia dodatkową ochronę przed zużyciem.

Podczas montażu łańcucha, zawartość tubki, w której znajduje się środek stworzony na bazie dodatku smarującego z dwusiarczkiem molibdenu (MoS2), należy nałożyć na łańcuch oraz koła zębate w celu stworzenia warstwy smarującej na wszystkich metalowych powierzchniach współpracujących ze sobą. Preparat redukuje tarcie i gwarantuje płynną pracę napędu rozrządu, co jest szczególnie korzystne w przypadku łańcucha montowanego w używanym już systemie. Zapewnia jednocześnie mniejsze zużycie nowych części podczas pierwszej fazy ich pracy – nawet o 20 procent.

Dodać należy, że w skład zestawów INA Timing Chain KIT wchodzą wszystkie części niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnej wymiany łańcucha rozrządu, a więc poza samym łańcuchem także koła zębate, hydrauliczne lub mechaniczne napinacze, ślizgi prowadzące i napinające, odpowiednie uszczelki i uszczelniacze elementy montażowe, a teraz również tubka z preparatem smarującym. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że  dzięki wymianie wszystkich elementów, można uniknąć kolejnych kosztownych napraw w krótkim czasie.

Zostaw Komentarz