Dolewka oleju

04 lut 2022

Co zrobić, gdy trzeba uzupełnić olej w silniku, a kierowca nie wie jaki produkt powinien wybrać lub nie może akurat dokupić odpowiedniego ?

Gdy podczas podróży zaświeci się kontrolka sygnalizująca konieczność uzupełnienia oleju silnikowego, nie ma co wpadać w panikę. To tylko informacja – nie ostrzeżenie. Oczywiście mowa tu o kontrolce koloru pomarańczowego (lub tekstowym komunikacie na wyświetlaczu), a nie czerwonym alarmie sygnalizującym zanik smarowania, na który trzeba bezzwłocznie zareagować.

Jeśli więc zapali się lampka informująca o niedostatecznej ilości oleju, należy przy najbliższej okazji zaparkować samochód na poziomym podłożu (auto nie może stać przechylone), odczekać kilka minut i sprawdzić poziom oleju za pomocą bagnetu (o ile samochód jest w taką miarkę wyposażony). Gdy wskazanie jest w normie, nie należy się przejmować komunikatem. Jeśli jednak poziom oleju zbliża się do minimum, trzeba pomyśleć o dolewce.

Ile dolać?

W większości popularnych modeli samochodów poziomy minimum i maksimum dzieli ok. 1 litr oleju. Najlepiej dolewać olej porcjami po ok. 0,25 l i po minucie sprawdzać poziom. W nowoczesnych silnikach ważne jest aby był on bliski maksimum. A to dlatego, że jedną z ważniejszych funkcji oleju jest chłodzenie silnika, a im więcej oleju, tym lepiej silnik będzie chłodzony.

Co dolać?

Przezorni kierowcy zapasowy litr właściwego oleju wożą w bagażniku. Jeśli zapasu takiego nie mamy, w pierwszej kolejności wypada ustalić jaki olej dolać, zaczynając od poszukania pod maską zawieszki, na której powinien być zapisany raport z ostatniej wymiany oleju. Znajdziemy tam nie tylko datę i przebieg, ale także markę i specyfikację oleju. Gdy zawieszki brak, można sprawdzić wpisy w książeczce serwisowej. Jeśli tam też brakuje odpowiednich informacji, pozostaje dobrać olej samodzielnie

Jak dobrać?

Olej na dolewkę powinien charakteryzować się taką samą klasą jakościową, a najlepiej także lepkościową, co olej zalany do silnika. Klasa jakościowa określana jest poprzez odpowiednie specyfikacji międzynarodowe, jak API czy ACEA. Wskazane jest również by spełniał wymagania (aprobaty) producenta pojazdu dla danego typu silnika. Informacje na temat tego, jakiej klasy jakościowej i lepkościowej oleju najlepiej użyć znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu lub na stronie producenta (można skorzystać również z wyszukiwarki oleju na stronach internetowych, np.: http://dobierz-olej.totalenergies.com.pl/)

Ważne szczegóły

Dobierając olej „w ciemno” należy pamiętać, by do samochodów z filtrem cząstek stałych stosować przeznaczony do nich olej a więc typu Low SAPs. Możemy go rozpoznać po oznaczeniu normy ACEA z literą C.

Olej dolewamy do silnika który ostygł. Wlewanie zimnego oleju do rozgrzanego silnika może powodować mikropęknięcia głowicy.

Dolewając stosujemy zasadę, że jednorazowa porcja nie powinna wiele przekraczać 10% objętości układu. Jeżeli musimy dolać 1 litr, zaś układ ma 4 litry pojemności, to wpierw dolewamy 0,5 litra, a dopiero po pewnym czasie i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów drugie 0,5 litra.

W większość przypadków oleje o wyższych specyfikacjach jakościowych są wstecznie kompatybilne z olejami niższej jakości. Stosowanie dolewek oleju wyższej jakości niż olej znajdujący się w silniku, nie będzie więc miało negatywnego wpływu. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że po zmieszaniu dwóch różnych olejów, powstała mieszanina będzie mieć parametry tego gorszego. Gdy zatem mamy wątpliwość czy do silnika dolaliśmy olej o odpowiednich parametrach, po powrocie z podróży warto po prostu wymienić cały olej na odpowiedni i tym razem zadbać o to, by w bagażniku znalazło się litrowe opakowanie na zapas.

Konieczność dolewki oleju w trakcie dłuższej trasy nie świadczy o zużyciu silnika. Zapotrzebowanie na olej jest bowiem silnie uzależnione od sposobu korzystania z samochodu. Jeśli jeździmy po górach lub z prędkościami autostradowymi na długich dystansach, silnik jest narażony na duże obciążenia, a w takich warunkach wyższe zużycie oleju znajduje uzasadnienie..

Dolewki powyżej 0,5 litra na każde 1000 km oznaczają, że trzeba zweryfikować stan techniczny silnika. Mowa tu szczególnie o stanie pierścieni uszczelniających, uszczelniaczy zaworowych oraz ewentualnych wyciekach, które mogą być przyczyną nadmiernego ubytku oleju.

Zostaw Komentarz