Dostępność szeroka, dostawa szybka, czyli przepis na sukces według Inter Cars

23 lip 2021

Nawet najlepsza oferta produktowa nie zapewni sukcesu na rynku bez sprawnej dystrybucji. Dlatego Inter Cars przykłada ogromną wagę do logistyki, za którą w Grupie Inter Cars odpowiada ILS – podkreślają przedstawiciele firmy.

Najwyższa jakość procesów logistycznych to walor, który, zdaniem przedstawicieli Inter Cars, odgrywa kluczową rolę w budowaniu przez przewagi konkurencyjnej przez największego polskiego dystrybutora.

Inter Cars potrafi dostarczyć każdą część w każde miejsce w Polsce. Dodatkowo, za sprawą ciągłej zagranicznej ekspansji, nasz transport dociera w coraz bardziej odległe zakątki Europy – mówi Wojciech Aleksandrowicz, dyrektor zarządzający w ILS.

Specjaliści od logistyki

Za sprawną i cenioną przez warsztaty samochodowe logistykę w Inter Cars odpowiada firma ILS. Jest to spółka powołana specjalnie w celu zapewnienia kompleksowych usług logistycznych związanych z magazynowaniem i dystrybucją dla podmiotów z Grupy Inter Cars oraz firm zewnętrznych.

O tym, jak istotną dla funkcjonowania Inter Cars spółką jest ILS, najlepiej świadczą liczby. W 2020 roku magazyny ILS przyjęły ponad 117 mln sztuk towaru, a wydanych zostało ponad 116 mln. Z kolei powierzchnie magazynowe, którymi zarządza ILS w Polsce, liczą ponad 195 tys. m2.

ILS posiada trzy główne centra logistyczne: Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju (Zakroczym, Czosnów), Zachodnie Centrum Logistyczne w Komornikach, Południowe Centrum Logistyczne w Sosnowcu.

Centra Logistyczne ILS stanowią o sile Inter Cars. To dzięki nim jesteśmy liderem wśród krajowych dystrybutorów części, a także należymy do ścisłej europejskiej czołówki. ILS organizuje liczne transportowe linie międzynarodowe, a najważniejsze z nich prowadzą do Czech, Słowacji, na Węgry, do Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Włoch, Słowenii, na Litwę, Łotwę, Ukrainę oraz do Niemiec i Anglii – wymienia Krzysztof Lutrowicz, dyrektor ds. łańcucha dostaw w ILS.

Logistyka hi-tech

Szczególnie ważne dla logistyki Inter Cars jest Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu wraz z przyległym magazynem w Czosnowie. W Centrum w Zakroczymiu składowane są wszystkie grupy towarów, oprócz części karoseryjnych oraz akcesoriów i części motocyklowych, które znajdują się w Czosnowie. Jest to najnowocześniejszy obiekt w łańcuchu dostaw Inter Cars. W 2020 roku zakończyła się jego rozbudowa o piątą halę magazynową. Z uwzględnieniem dodatkowych powierzchni liczy on już 74 tys. m2. Hale w Zakroczymiu wyposażone są m.in. w zabudowę regałową o wysokości do 10 m, która przeznaczona jest do składowania olejów, smarów, płynów oraz elementów metalowych, czyli tzw. gabarytów. Dodatkowo wykorzystywana jest tam nowoczesna technologia w postaci specjalnie zaprojektowanego systemu do sortowania towarów. Składa się on ze stacji przyjęcia dostaw i zwrotów, taśmociągów, sortera towarów (crossbelt sortera, dzielącego towar na klientów) i sortera opakowań wysyłkowych (shoe sortera, dzielącego opakowania wysyłkowe na poszczególne kierunki).

Za dystrybucję na południu Polski i dalej poza granicę na południe odpowiada głównie Centrum Logistyczne w Sosnowcu z łączną powierzchnią wynoszącą 54 tys. m2. W ramach swoich zadań zajmuje się ono m.in. obsługą jednego z klientów 3PL, a także stanowi największe zaplecze dla sieci w asortymencie ogumienia, umożliwiając składowanie 300 tys. sztuk opon.

Zachodnie Centrum Logistyczne w Komornikach to najmniejszy obiekt prowadzony przez ILS w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 18 tys. m2. Poza krajowym rynkiem, obiekt obsługuje również zamówienia internetowe na rynku niemieckim (motointegrator.de).

Wsparcie e-commerce

Oprócz sieci Inter Cars w magazynach w Zakroczymiu oraz Komornikach ILS obsługuje zamówienia klientów detalicznych z kanałów internetowych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem oraz zwiększającym się wolumenem sprzedaży w 2020 roku ILS dokonał rozbudowy strefy e-commerce w Zakroczymiu. Uruchomiono stanowiska do pakowania zamówień oraz kolejną nitkę przenośnika do odbioru paczek kurierskich ze strefy przygotowania do strefy wydania.

Dzięki takim zabiegom, oraz uruchomieniu platformy cyfrowej do obsługi zamówień, udało nam się zwiększyć przepustowość obsługiwanych kanałów e-commerce. Wierzymy w rozwój handlu internetowego i ciągle rozwijamy naszą logistykę w tym kierunku – dodaje Łukasz Majcher, członek zarządu ILS.

Zostaw Komentarz