Dwumasowe koła zamachowe – co im szkodzi?

30 wrz 2018

 

Dwumasowe koło zamachowe spotkać można zarówno przy silnikach wysokoprężnych jak i benzynowych. Mają one korzystny wpływ na cały układ przeniesienia napędu, jednak same są dosyć podatne na awarie w przypadku niewłaściwej eksploatacji pojazdu.

– Wbrew pozorom normalna jazda w minimalnym tylko stopniu wpływa na trwałość dwumasowego koła zamachowego. Krytycznym momentem jest dla niego uruchomienie silnika, a przede wszystkim ruszanie z miejsca. Dzieje się tak za sprawą generowanych przez silnik drgań, gdyż wtedy odznaczają się one największą amplitudą. Mowa tu szczególnie o ruszaniu, gdy tarcza zbierakowa ukryta we wnętrzu koła najmocniej napiera na sprężyny tłumiące drgania. To z tego też powodu najbardziej niebezpieczne – z perspektywy koła dwumasowego – jest gwałtowne ruszanie poprzez „strzał ze sprzęgła”. Działają wtedy ogromne siły, które mogą okazać się destrukcyjne dla wewnętrznych mechanizmów koła – mówi Roman Wierzbowski z firmy Valeo.

Przedwczesne zużycie lub nieoczekiwana awaria koła dwumasowego generalnie związane są zazwyczaj z niewłaściwą eksploatacją samochodu. Poza gwałtownym ruszaniem, kołu szkodzi również jazda na zbyt niskich obrotach, częste dławienie silnika, pozostawianie samochodu na biegu jałowym, aby zachować włączoną klimatyzację. Do tego doliczyć należy także wadliwą pracę układu zapłonowego i wtryskowego czy duże wibracje na skutek zużycia elementów układu napędowego. Wszelkie informacje na temat sposobu użytkowania samochodu przez kierowcę, a także zauważonych przez niego niedomagań auta, mogą więc być cenną wskazówką dla mechanika diagnozującego awarię.

Objawy uszkodzonego koła dwumasowego mogą być podobne do tych, jakie związane są z usterkami innych elementów. Najczęściej występują intensywne drgania na wolnych obrotach oraz przy włączaniu i wyłączaniu silnika. Mogą one przenosić się wręcz na całą karoserię. Dodatkowym sygnałem, pojawiającym się podczas rozruchu, bywa dźwięk stukania lub grzechotania, pochodzący z okolic koła dwumasowego. Poza tym, możliwe są problemy z płynnym ruszaniem oraz zmianą biegów przy niskich obrotach silnika. Jeśli zjawiska te występują, należy podłączyć do auta komputer diagnostyczny w celu odczytania ewentualnych kodów błędów silnika i skrzyni biegów. Końcowa weryfikacja koła następuje po jego demontażu na podstawie oględzin, najlepiej dokonanych przez doświadczonego specjalistę” – tłumaczy Roman Wierzbowski.

Na co zwrócić uwagę, kiedy koło dwumasowe leży już na stole i dochodzi do jego oględzin? Efekty nieodpowiedzialnej jazdy bywają różne. Jednym z nich jest przegrzanie wtórnej masy koła zamachowego, co dosyć łatwo rozpoznać po przebarwieniach lub pęknięciach na powierzchni elementu. Wysoka temperatura obniża skuteczne działanie smaru, a to sprawia, że elementy wewnętrzne np. sprężyny pracują na sucho. Możliwe jest więc przetarcie koła pierwotnego, które doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia mechanizmów wewnętrznych.

Koło dwumasowe należy wymieniać razem ze sprzęgłem, a to ze względu na bezpośrednie powiązanie tych dwóch elementów. Podczas montażu nowego koła trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Pierwszą z nich jest sprawdzenie stanu uszczelnień wałów od strony silnika i skrzyni biegów. Gdy w miejscach tych występuje przeciek oleju, uszczelnienia muszą zostać zastąpione nowymi. Zweryfikować należy również stan wieńca rozrusznika oraz odległość pomiędzy czujnikiem prędkości a pierścieniem koła dwumasowego. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór śrub mocujących koło do wału korbowego (na szczęście zwykle ich komplet znajduje się w pudełku wraz z kołem). Trzeba również sprawdzić poprawność ułożenia kołków ustalających docisk sprzęgła.

Absolutnie zabroniony jest montaż koła, które upadło nawet z niewielkiej wysokości na ziemie, a to ze względu na ryzyko uszkodzenia mechanizmów wewnętrznych. Czyszczenie koła dwumasowego jest za to dozwolone, choć jedynie z zastosowaniem profesjonalnych środków odtłuszczających.

 – Koło dwumasowe ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu napędowego, dlatego w przypadku wymiany warto stawiać na elementy renomowanych producentów. Nie da się ukryć, że jest to dosyć droga część, więc jakość wykonania odgrywa w jej przypadku kluczową rolę. W Valeo zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego produkujemy koła dwumasowe, które cechują się bardzo dużą trwałością i nie narażają kierowców na nieoczekiwane awarie. Z drugiej strony, równie ważny jest prawidłowy montaż koła. Dlatego zorganizowaliśmy dla mechaników szkolenia techniczne online, które poruszają m.in. tematykę prawidłowej eksploatacji i montażu kół dwumasowych Valeo. Na szkolenie w formie webinaru należy się uprzednio zarejestrować – podsumowuje Roman Wierzbowski.

Zostaw Komentarz