Dwumasowe koła zamachowe
z kasatorem luzu

Tekst sponsorowany 26 kwi 2022

Skrzynie biegów z podwójnym suchym sprzęgłem 2CT współpracujące z dwumasowym kołem zamachowym z kasatorem luzu są stosowane w samochodach marek tworzących grupę Stellantis od kilkunastu lat. Coraz częściej są też przedmiotem napraw w niezależnych serwisach samochodowych.

Pierwsze zetknięcie z nowoczesnym rozwiązaniem w postaci skrzyni 2CT z suchymi sprzęgłami często rodzi wiele pytań. Dotyczą one m.in. koła zamachowego użytego w konstrukcji. Na fot.1 widać zastosowany mechanizm, który ma za zadanie skasować luz międzyzębny pomiędzy kołem zamachowym a zazębieniem sprzęgła podwójnego 2CT. W przypadku wymiany DKZ na nowe, mechanizm jest fabrycznie gotowy do montażu. Ponowne zamontowanie tego samego elementu wymaga natomiast przeprowadzenia odpowiedniej regulacji.

Fot. 1.  Koło zamachowe z kasatorem luzu do sprzęgła 2CT

 

Fot. 2. Połączenie koło zamachowe – sprzęgło 2CT

Przykład warsztatowy

Fot. 3 Rozprężony pierścień napinający

W warsztacie był naprawiany Jeep Renegade. Usterka polegała na wyciekach z uszczelniaczy skrzyni biegów. Wymiana DKZ nie była konieczna, jednak należy pamiętać, że każde odłączenie skrzyni biegów od bloku powoduje rozprężenie pierścienia. Zauważymy zatem luźne sprężynki, zapadki znajdujące się poza łuzami oraz pierścień, który daje się przesunąć.

Jeżeli ponownie chcemy użyć tego samego DKZ, konieczne jest ustawienie kasatora luzu w fabrycznej pozycji, do czego potrzebujemy specjalnego narzędzia o nr 400 0471 10. Montaż skrzyni bez uprzedniego ustawienia DKZ może skończyć się połamaniem pierścienia i koniecznością zastosowania nowej części.

Fot. 4. Przyrząd specjalny  nr 400 0471 10

Procedura naprawcza

Pierwszą czynnością przy ustawianiu starego DKZ jest zamocowanie podstawy przyrządu w odpowiednim miejscu pierścienia napinającego. Ponieważ występują 4 wersje koła zamachowego w zależności od rodzaju silnika (więcej informacji na WWW.REPXPERT.PL lub w aplikacji REPXPERT), trzeba zwrócić na to baczną uwagę. Narzędziem chwytamy za pierścień napinający wysuwając odpowiednie śruby. Następnie za pomocą szpilki napinamy mechanizm do pozycji, w której będzie możliwe zablokowanie zapadek w łuzach (fot.5). Nie należy wciskać zapadek zbyt głęboko, ponieważ mogą się złamać, a wtedy naprawa nie będzie możliwa. Tylko tak przygotowane koło zamachowe jest gotowe do montażu skrzyni biegów.

Fot. 5 Montaż podstawy i przyrządu na DKZ oraz zablokowanie zapadek w łuzach

 

Fot. 6 DKZ w ustawieniu gotowym do montażu skrzyni biegów

Podsumowanie

Trzeba umieć prawidłowo identyfikować podzespoły, ponieważ o ile w samochodach innych marek występują również pierścienie „automatyczne”, które nie wymagają operacji cofnięcia napinacza, o tyle w przypadku ponownego użycia DKZ w samochodach grupy Stellantis powyższa procedura musi zostać przeprowadzona.

Kacper Zabłocki, Schaeffler

 

Zostaw Komentarz