Dwumasowe koło zamachowe ze sprzęgłem przeciążeniowym

10 paź 2017

Wymieniając dwumasowe koło zamachowe w samochodzie Ford Transit (06-) w najlepszej wierze można popełnić błąd, który będzie skutkował koniecznością montażu kolejnego koła.

Elementem niektórych dwumasowych kół zamachowych LuK jest sprzęgło przeciążeniowe ITL (Impact Torque Limiter). Składa się ono (Rys. 1) z tarczy zabierakowej (1) i tarcz zaciskających (2) z okładzinami ciernymi (3). Zostało ono zastosowane w celu ochrony skrzyni biegów przed skutkami pików momentu obrotowego, które są bardzo niebezpieczne dla przekładni, powstają zaś na skutek rezonansu w układzie przeniesienia napędu.

Rys. 1: Budowa ITL.

Jak to działa?

W sytuacji, gdy na kole zamachowym pojawi się moment obrotowy minimum 1,5 razy większy niż maksymalny przewidziany przez konstruktorów jednostki napędowej, sprzęgło ITL zaczyna działać, tzn. tarcza zabierakowa zaczyna się przemieszczać względem masy wtórnej. Wystąpienie np. 1500 Nm powoduje całkowite przestawienie tarcz zaciskających względem siebie masy wtórnej względem pierwotnej (Fot .2). Jak widać otwory masy wtórnej nie pokrywają się z otworami masy pierwotnej i koło nie nadaje się do dalszej eksploatacji, ze względu na znaczne wibracje w układzie przeniesienia napędu.

Fot. 2: Uszkodzone koło na skutek zadziałania sprzęgła ITL

Na co zwrócić uwagę?

Fot. 4: Informacja techniczna o zmianie wieńca
Fot. 3: Poprzednia i nowa konstrukcja pierścienia czujnika

W roku 2014 w kołach zamachowych do samochodu Ford Transit (06-) zmieniony został wieniec czujnika prędkości obrotowej wału (Fot. 3). W związku z tym wydano Service Info LuK0043 (Fot. 4), które opisuje różnice grubości zębów wieńca przy niezmienionej jego średnicy. Wskazuje także, że funkcjonalnie oba koła są identyczne i mogą być stosowane zamiennie.

W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o pewnej bardzo ważnej sprawie. Otóż podczas montażu tych kół w samochodach marki Ford należy zwrócić uwagę na fakt, że czujnik prędkości obrotowej ustawiany jest poprzez dosuniecie go do wieńca impulsatora, co sprawia, że końcowa część czujnika w naturalny sposób jest ścinana. Świadczy to o poprawnym montażu. Podczas wymiany DKZ pod żadnym pozorem nie wolno więc regulować pozycji czujnika! Każda zmiana ustawienia pociąga konieczność wymiany tego elementu na nowy. Fot. 5 przedstawia rodzaje i stany czujnika: (1) – nowy, (2),(3) – różne wersje eksploatowane, ścięte – sytuacja prawidłowa.

Fot. 5: Różne wersje czujnika prędkości obrotowej wału.

Dlaczego czujnik może spowodować awarię koła?

Wydawać by się mogło, że kontakt czujnika z wieńcem jest niedopuszczalny. Odsunięcie sensora od impulsatora wywołuje jednak zanik sygnału o prędkości obrotowej wału i problem z uruchomieniem silnika. To z kolei skutkować będzie przetrzymywaniem DKZ w prędkości rezonansowej i spowoduje zadziałanie sprzęgła ITL. W konsekwencji nowo montowane koło zamachowe nie będzie nadawało się do dalszej eksploatacji ze względu na wzajemne przestawienie mas DKZ.

Na podstawie materiału firmy Schaeffler

Zostaw Komentarz