Element układu klimatyzacji o którego wymianie pamięta niewielu. Pamiętaj aby regularnie go wymieniać.

05 cze 2024

Jak zawsze o tej porze roku przypominamy sobie o obsłudze klimatyzacji. PZL Sedziszów, przypomina że już sama wymiana filtra kabinowego może istotnie poprawić jakość wentylacji. Chodzi nie tylko o eliminację przykrych zapachów, ale także o wydajność nawiewu i odparowywanie szyb.

Większość producentów samochodów zaleca przegląd i obsługę klimatyzacji przynajmniej raz w roku. Najlepiej robić to albo teraz, przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, albo jesienią, kiedy drastycznie zwiększa się wilgotność powietrza. Idealnym rozwiązaniem są dwa serwisy w roku. Jeden duży, warsztatowy, drugi mniejszy, wykonywany indywidualnie. W obu przypadkach wskazana jest wymiana filtra kabinowego.

Podstawową obsługę układu można wykonać we własnym zakresie. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się jako drugi, mniejszy serwis w sezonie. W tym przypadku chodzi o wymianę filtra kabinowego oraz oczyszczenie kasety filtra (np. odkurzaczem). Mile widziana jest również podstawowa dezynfekcja/odgrzybianie.

W przypadku samochodów świeżo sprowadzonych (lub po prostu nowo nabytych na rynku wtórnym) zaleca się szczególną ostrożność, zwłaszcza, jeśli zachodzi ryzyko, że w instalacji znajduje się propan-butan (efekt picowania samochodów na handel). W zasadzie najlepiej po zakupie takiego auta odwiedzić serwis i upewnić się tam w jakim stanie jest instalacja i jaki czynnik się w niej znajduje.

Zostaw Komentarz