Elf – ponad pół wieku sportowej pasji

27 wrz 2022

Ponad pół wieku marka Elf angażuje się w sporty motorowe. Produkty Elf pojawiły się na rynku w 1967 roku. Wtedy też w celu ich promocji i doskonalenia rozpoczęto trwającą do dziś współpracę z doskonałym laboratorium badawczym jakim są sporty motorowe. Marka Elf ma swój udział w 156 zwycięstwach w Grand Prix Formuły 1 oraz w 9 tytułach mistrzowskich  producentów i 10 tytułach mistrzowskich zdobytych przez kierowców.

Pierwszym etapem obecności marki Elf w sportach motorowych był czteroletni kontrakt zawarty z zespołem Matra Sports uczestniczącym w Mistrzostwach GP Francji Formuły 3 i 2. Sukcesy nadeszły szybko – mistrzowski tytuł w GP Francji F3 w sezonie ‘67 wywalczony przez Henri’ego Pescarolo (Matra MS5 z silnikiem Ford Cosworth), a w kolejnym – tytuł Mistrza Europy F2, po który sięgnął Jean-Pierre Beltoise. Na fali tych osiągnięć zespół rozpoczął walkę o mistrzostwo w najwyższej kategorii – Formule 1. Udało się̨ to w 1969 r., kiedy za kierownicą bolidu Matra MS80 z widocznym logo Elf słynny „latający Szkot” Jackie Stewart zdobył nie tylko swój pierwszy tytuł Mistrza Świata Kierowców F1, ale również̇ Mistrzostwo Konstruktorów w F1 dla zespołu Matra Sports. Dwa sezony później Stewart powtórzył swój sukces, a kolejny, trzeci mistrzowski tytuł wywalczył w 1973 r.

Rozpoczęty w 1970 r. mariaż marki Elf z Renault zaowocował współpracą w budowie samochodów sportowych przy udziale mających już duże doświadczenie w rajdach samochodowych i wyścigach firm Alpine oraz Gordini, specjalizującej się w budowie silników. Zapoczątkowany okres stałej obecności marek Renault i Elf w F1 trwał aż do 1985 r. i przyniósł 15 zwycięstw tak znamienitych kierowców jak Jean-Pierre Jabouille, Patric Depallier, Allain Prost czy Réne Arnoux. W 2000 r. Renault zakupił wyścigowy team F1 Benettona i pod takim szyldem startował w sezonie 2000/2001. Na bolidach ponownie pojawiło się̨ logo Elf.

Wsparcie  młodych talentów

Obecność utalentowanych kierowców na torach wyścigowych jest tym, co kibice motorsportu kochają najbardziej. Tak powstają historie bohaterów, którzy mogą zostać legendami. Dlatego marka Elf angażuje się obecnie między innymi w FIA World Endurance Championship, wyścigi motocyklowe MotoGP i puchar Alpine ELF Europa Cup. Od 2022 roku Elf wspiera jedną z najszybszych kobiet na świecie – Gosię Rdest. Wymagający puchar Alpine ELF Europa CUP to sprawdzian umiejętności i talentu dla kierowców. Polka jest jedyną kobietą w stawce, przez co tworzy historię tej kategorii motorsportu.

Wiele torów, wielu kierowców i jeden cel

Alpine ELF Europa Cup to rywalizacja 26 kierowców na sześciu torach wyścigowych. Do zakończenia sezonu pozostała ostatnia runda. Przed zawodnikami duże wyzwanie, po zakończonych zmaganiach z zakrętami i długimi prostymi legendarnego toru Monza we Włoszech, w połowie października zwieńczeniem rywalizacji będzie wizyta na technicznym torze Paul Ricard we Francji.

Motorsport to nie tylko wyścigi sprinterskie, to także maratony, gdzie wytrzymałość kierowcy, zespołu i niezawodność technologii są kluczami do sukcesu. Długodystansowe zawody w formacie WEC zadebiutowały w 2012 roku. Nowością od 2021 roku jest pojawienie się klasy Hypercar, w której swoje konstrukcje wystawiają znane marki świata motorsportu. Wśród nich jest również Alpine Elf Team oraz Team Peugeot TotalEnergies.

Od sezonu 2021/2022 w FIA World Endurance Championship startuje zespół Alpine ELF Team. W debiutanckich występach pojawiły się sukcesy – pierwsze miejsce w wyścigu 1000 miles of Sebring oraz drugi stopień podium na torze Circuit de Spa Francorchamps podczas TotalEnergies 6 Hours of Spa Francorchamps. Dużym osiągnięciem jest również piąte miejsce w klasyfikacji generalnej 24 godzinnego wyścigu Le Mans. Tam najlepsze zespoły potrafią w ciągu doby przejechać blisko 5000 km.

Motorsport – poligon testowy

Sport samochodowy istnieje od początku motoryzacji. Ludzie od zawsze chcą się ze sobą ścigać i udoskonalać konstruowane pojazdy. Wysokie prędkości, duże przeciążenia i zmienne warunki pogodowe są również doskonałym miejscem do testów dla producentów olejów. Wszystkie teoretyczne założenia, które przeszły pozytywne testy w laboratoriach, mogą zmierzyć się z realiami ekstremalnego użytkowania, gdzie zdają ostateczny egzamin. Marka Elf od ponad pół wieku aktywnie uczestniczy we wszystkich przemianach, jakie na przestrzeni lat ma za sobą motorsport. W ten sposób oferuje produkty dostosowane do wyzwań torów wyścigowych i odcinków specjalnych. Doświadczenia zgromadzone podczas milionów kilometrów przekładają się również na drogi publiczne, dzięki czemu zwykli kierowcy otrzymują oleje odpowiedniej jakości o sprawdzonych parametrach.

Zostaw Komentarz