Energia w magazynie

15 cze 2016

Koncern Daimler zapowiedział, że będzie zbierał baterie litowo-jonowe wymontowane z samochodów elektrycznych i hybrydowych, a następnie zrobi z nich magazyny energii. Pomysł jest świetny, bo rozwiązuje problem zagospodarowania zużytych baterii, co stanowiło do niedawna prawdziwy ból głowy. Oczywiście, prędzej czy później baterie trzeba będzie zutylizować, ale najpierw wyciśnie się z nich więcej pieniędzy, niż będzie kosztował ostateczny recykling. Daimler twierdzi, że budowanie magazynów energii z samochodowych akumulatorów opłaca się nawet bez dotacji.

Pora pomyśleć o takich magazynach elektryczności w Polsce. Zużytych baterii nie zabraknie, bowiem rząd zadeklarował działania, które mają sprawić, iż w ciągu 10 lat na polskie drogi wyjedzie milion samochodów elektrycznych. Niektórzy twierdzą, że enuncjacja ta brzmi równie fantastycznie jak ewentualna budowa kosmodromu w Parczewie, ale nie bądźmy ludźmi małej wiary. Na razie musimy jednak zadowolić się magazynami energii w postaci wciąż rosnących przy kopalniach hałd niesprzedanego węgla.

1 comments
  1. jaka to Ekologia?? wyprodukować coś co jest krótkotrwałe oraz nienaprawialne. Widać to przez okreslenie „mydlace oczy”: zużytych bateri wobec faktycznie niesprawnych Bateri z banalnego powodu: uszkodzonych pojedynczych ogniw.. Koncerny dbaja o Eco… czyli swoja Ekonomię.

Zostaw Komentarz