Fabrycznie regenerowane
alternatory i rozruszniki Bosch BX
– zliberalizowana procedura zwrotu

Tekst sponsorowany 04 maj 2022

Już od roku działa zliberalizowana procedura zwrotów rdzeni rozruszników i alternatorów prowadzona w ramach programu Bosch eXchange (BX). Nowy system znacznie ułatwił przekazywanie niesprawnych urządzeń, które kierowane są do fabrycznej regeneracji.

 

Program wymiany Bosch eXchange (BX) polega na fabrycznej regeneracji zużytych części, m.in. alternatorów i rozruszników, a następnie ich sprzedaży pod warunkiem zwrotu zużytego urządzenia. Przy sprzedaży produktu BX klientowi naliczana jest kaucja, która podlega zwrotowi, gdy klient odda zużyty odpowiednik kupionego urządzenia, nadający się do regeneracji. Dotychczas zdarzało się jednak, że sprzedawca lub punkt oceny kwestionowali jakość zużytego urządzenia i w konsekwencji kaucja przepadała. Nowe zasady zwrotu rdzeni mają głównie na celu zmniejszenie ryzyka odrzucenia zwrotu.

Jedną z największych zmian, wyczekiwanych przez klientów, była możliwość przyjęcia zużytego, spełniającego wymogi techniczne alternatora lub rozrusznika w opakowaniu zastępczym. Złagodzone zostały również wymagania co do stanu technicznego zwracanego urządzenia. Nie ma już problemu ze zwrotem alternatora, który ma niewielkie uszkodzenia, brakuje przy nim plastikowej osłony czy koła pasowego. Złamane jedno żeberko ażurowej obudowy również nie dyskwalifikuje urządzenia. Z kolei dla rozruszników powodem odrzucenia nie jest już złamana plastikowa część ze śrubami przyłączeniowymi.

Wiele korzyści

Przypomnienie zliberalizowanej procedury zwrotów rdzeni rozruszników i alternatorów jest dobrą okazją, by kolejny raz przedstawić argumenty przemawiające za korzystaniem z fabrycznie regenerowanych produktów BX. Są one następujące:

  • urządzenia BX są zazwyczaj znacznie tańsze od nowych części,
  • przechodzą rygorystyczne testy ‒ takie same, jakim podlegają ich nowe odpowiedniki,
  • dzięki zastosowaniu odpowiednich części i procedur działają wyraźnie dłużej niż inne odpowiedniki na rynku,
  • wybór produktów regenerowanych pozwala zmniejszyć zużycie surowców naturalnych, a więc chroni środowisko.

Działanie na rzecz środowiska

Na koniec zauważmy, że ponowne użycie produktów wspiera zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych. Dzięki regeneracji zużytych części Bosch w 2019 r. zaoszczędził około 2700 ton metali, co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 7400 ton. Dla zobrazowania – taką ilość tego gazu rocznie pochłania aż 590 000 buków.

A skoro drzewach mowa to wspomnijmy, że dział Automotive firmy Bosch, zaangażował się w pomoc gminie Lewin Kłodzki przy odbudowie obszaru leśnego na jej terenie. Projekt obejmuje zasadzenie 4000 drzew w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Zostaną tam wprowadzone rodzime gatunki drzew, które naturalnie występowały na tym obszarze.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz