FAG WheelSet firmy Schaeffler
– wszystko od jednego dostawcy

Tekst sponsorowany 21 wrz 2022
Oprócz łożyska koła, zestawy FAG WheelSet firmy Schaeffler zawierają również wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne sprawnego przeprowadzenia bezpiecznej naprawy.

Podobnie jak wiele innych komponentów pojazdów, łożyska kół przeszły przez lata wieloetapową ewolucję. To, co kiedyś było prostym łożyskiem kulkowym lub stożkowym, jest teraz kompletnym zespołem łożyskowym ze zintegrowaną piastą lub kołnierzem montażowym. Jednocześnie łożyska kół odgrywają obecnie decydującą rolę w wielu systemach wspomagających jazdę, ponieważ informacje o prędkości są wykorzystywane na przykład w ABS, ESP lub nawigacji. Dlatego szczególnego znaczenia nabrał właściwy dobór łożysk i właściwie przeprowadzana ich wymiana.

Profesjonalna wymiana łożysk kół zawsze obejmuje także wymianę odpowiednich akcesoriów. Jednak poszukiwanie dokładnie pasujących akcesoriów często bywa dla warsztatów czasochłonne. Z tego powodu zestawy FAG WheelSet firmy Schaeffler zawierają cały komplet elementów, które przez producenta pojazdu zostały przewidziane do wymiany. A często nawet więcej, jeśli eksperci Schaeffler uznali to za konieczne.

Podejście takie nie tylko pozwala oszczędzić czas przy zamawianiu części, ale także zapewnia bezpieczeństwo podczas naprawy. Fakt, że nakrętki i wszystkie inne części są optymalnie dopasowane do odpowiedniego łożyska koła i pojazdu, gwarantuje szczególnie długą żywotność nowych części.

Dodatkowo, za sprawą wysokiej jakości zarówno łożysk kół, jak i akcesoriów, FAG WheelSet zapewnia, że łożysko koła jest bezpiecznie osadzone, ma stałe napięcie wstępne i optymalną współosiowość.

Płynne prace naprawcze w warsztatach

Naprawa łożysk kół generacji 2.1: odpowiednio opracowane talerze narzędzia specjalnego umożliwiają podczas procesu wciskania przyłożenie siły przez pierścień zewnętrzny. Z drugiej strony pierścień zatrzaskowy jest umieszczony w taki sposób, że pasuje się w rowek zwrotnicy koła.

Każda generacja łożysk kół wymaga odpowiedniej procedury ich wymiany, na przykład w niektórych przypadkach, potrzebne są do tego specjalne narzędzia.

Jednocześnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa i przyspieszenia procesów naprawczych FAG stworzył różne innowacje takie jak pierścień zatrzaskowy i wielowypust czołowy, które ułatwiają montaż łożysk kół z generacji 2.1, Do tego uszczelnienie o niskim współczynniku tarcia bardzo skutecznie chroni nowoczesne łożyska kół FAG przed zanieczyszczeniem, a zarazem zapewnia większą wydajność dzięki mniejszemu tarciu.

Dzięki bogatej, liczącej ok. 1000 pozycji, gamie zestawów FAG WheelSet firma Schaeffler oferuje odpowiednie rozwiązanie do prawie każdego przypadku naprawy. Asortyment jest przy tym konsekwentnie orientowany na flotę pojazdów specyficznych dla danego kraju, a także na specyficzne dla poszczególnych pojazdów wymagania naprawcze, a to w celu szczególnie wydajnego wykorzystania łożysk. W efekcie, w porównaniu z konkurencyjnymi zestawami łożysk kół, zestawy FAG WheelSet zawierają bardziej odpowiednie akcesoria w nawet 13% zastosowań (wg analizy TecDoc z kwietnia 2021 r). Jest to zaleta, którą warsztaty bardzo doceniają w swojej codziennej działalności.

Zoptymalizowana konstrukcja kołnierza oszczędza masę

Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom w kwestii redukcji masy i związanej z tym redukcji emisji CO2, marka Schaeffler FAG stosuje w wielu swoich produktach łożyska kół zoptymalizowane pod kątem masy z konstrukcją ECO-Hub. Pozwala to na zmniejszenie masy łożysk kół nawet o 20% (w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami kołnierzy). Aby przy tym zapewnić, że nie nastąpi pogorszenie nośności i trwałości, w produkcji stosuje się specjalny proces hartowania indukcyjnego. Tworzy to szczególną sztywność w obszarze kołnierza i pierścienia zewnętrznego, co jest gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Aby zmniejszyć masę, a tym samym zmniejszyć emisję CO2, Schaeffler coraz częściej polega na zoptymalizowanej konstrukcji kołnierza łożysk kół bez uszczerbku dla nośności i trwałości.

 Od profesjonalistów dla profesjonalistów

Schaeffler oferuje profesjonalistom warsztatowym szeroki zakres usług związanych z naprawą łożysk kół. Łączą się one pod marką REPXPERT obejmującą: katalog online, szkolenia techniczne, infolinie serwisową, narzędzia specjalne czy wskazówki dotyczące montażu łożysk kół. Mechanicy mogą wygodnie uzyskać dostęp do wszystkich usług w dowolnym momencie za pośrednictwem portalu warsztatowego Schaeffler REPXPERT.

Ponadto specjaliści i redaktorzy techniczni codziennie pracują nad nowymi treściami, takimi jak instrukcje instalacji i filmy dotyczące konkretnych pojazdów, a także broszury techniczne i informacje serwisowe. Dostęp do tych publikacji można uzyskać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na portalu internetowym Schaeffler REPXPERT. Z kolei oparty na TecDoc, niezależny od producenta katalog online, zapewnia szybki dobór odpowiedniej części zamiennej. W razie potrzeby uzupełniany jest on instrukcjami naprawy pojazdu, danymi konserwacyjnymi i wartościami roboczymi (RMI) od naszego partnera TecAlliance.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz