Ferodo do hybryd i elektryków

05 cze 2023

Marka Ferodo ma w swej ofercie specjalne klocki hamulcowe do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Takie wyszczególnienie jest zasadnie, ponieważ charakterystyka eksploatacji tych pojazdów różni się nieco do eksploatacji samochodów spalinowych.

 

Samochody elektryczne i hybrydowe mają specyficzne wymagania wobec układu hamulcowego. Samochody te cechują się zazwyczaj większą masą z uwagi na zastosowanie w nich akumulatorów trakcyjnych, jednocześnie hamują głównie silnikiem, przez co klocki hamulcowe wykorzystywane są w znacznie mniejszym zakresie – zwykle w końcowej fazie hamowania albo podczas gwałtownego hamowania. Mniejsze zużycie eksploatacyjne klocków oznacza, że będą wymieniane rzadziej, a tym samym muszą być bardziej odporne na upływ czasu.

Kolejną ważną różnicą między samochodem spalinowym a elektrycznym jest poziom hałasu. W znacznie cichszym z natury elektryku ewentualne piski lub szumy klocków są odbierane jako szczególnie wyraźne i bardzo nieprzyjemne, a zatem konstruktorzy musieli poradzić sobie także z takim wyzwaniem.

Klocki hamulcowe Ferodo, wykonane w technologii ECO-FRICTION, zostały od podstaw opracowane z myślą o samochodach elektrycznych i hybrydowych a następnie przeszły z powodzeniem długotrwałe testy laboratoryjne i drogowe. Co więcej – producent zadbał o to by ich produkcja była ekologiczna, a pyły wytwarzane podczas zużywania się i ścierania pojawiały się w ograniczonej ilości i nie miały szkodliwego wpływu na otoczenie.

Prace nad klockami ECO-FRICTION trwały 5 lat. Pozwoliły jednak stać się Ferodo wiodącym dostawcą ekologicznych klocków hamulcowych. Oferta do pojazdów elektrycznych zapewnia pokrycie ponad 95% modeli. Klocki te są też montowane jako oryginalne wyposażenie do samochodów marek Audi, BMW, Hondy, Jaguar, Porsche, Tesla, VW i wielu innych.

Zostaw Komentarz