Filtrowe ciekawostki

16 lis 2023

Niektóre fakty dotyczące produkcji filtrów mogą zaskoczyć nawet fachowców. Oto garść ciekawostek zebranych przez analityków z PZL Sędziszów, którzy w prosty i obrazowy sposób postanowili przybliżyć wiedzę o skali działalności firmy.

Mało kto kupując filtr powietrza czy oleju, zastanawia się ile takich elementów się produkuje i jak duży magazyn mógłby pomieścić je wszystkie jednocześnie. Tymczasem nawet przybliżone porównania robią niesamowite wrażenie.

Aż do Monako…

Gdyby z włókniny filtrującej zużywanej w ciągu roku do produkcji filtrów FZL Filters ułożyć drogę, dojechalibyśmy nią do Monako. Bardzo trudno oszacować to precyzyjnie, ale wiadomo. że długość włókninowej trasy mieściłaby się w przedziale 1500 – 2000 km.

Prawie 150 boisk piłkarskich

Ostatnio sporo mówi się o coraz marniejszym poziomie polskiej piłki nożnej. W tym kontekście można podać kolejną ciekawostkę. Gdyby włókninę filtrującą rozkładać na murawie, to zapas potrzebny na roczną produkcję pokryłby ok. 150 pełnowymiarowych boisk, takich jak to na naszym PGE Narodowym.

Prawie 40 ton pyłu

Mniej więcej tyle pyłu zatrzymują rocznie filtry produkowane przez PZL Sędziszów. Te największe są w stanie zatrzymać 0,5 kg pyłu (od wymiany do wymiany). Te mniejsze znacznie mniej, ale próba wyznaczenia wartości średnich i przemnożenie ich przez liczbę wyprodukowanych filtrów daje rocznie właśnie ok. 40 ton pyłu.

11 kg dziennie

Do dziś zastanawiamy się jak budowano piramidy. A gdyby z jakichś przyczyn stal potrzebną do budowy filtrów (m.in. na puszki) trzeba było wnosić do PZL Sędziszów ręcznie, każdy pracownik musiałby codziennie taszczyć około 11 kg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PZL Sędziszów posiada własną tłocznię, a zatem we własnym zakresie produkuje puszki, co jest bardzo ważnym atutem zakładu w tej części Europy – wielu producentów sprowadza gotowe puszki z Chin, więc nie ma pełnej kontroli nad ich jakością i zabezpieczeniem antykorozyjnym.

150-200 słoni

Jednym z najsilniejszych zwierząt, które na pewnym etapie pomagały człowiekowi był słoń. Uwzględniając jego możliwości „transportowe”, szacuje się, że w celu podtrzymania zaopatrzenia w stal, do PZL Sędziszów musiałoby każdego roku wędrować ok. 150-200 słoni z ładunkiem tego metalu.

15 wagonów stali

Na szczęście w dzisiejszych czasach stal transportujemy w znacznie bardziej cywilizowany sposób. PZL Sędziszów zużywa rocznie ok. 15 wagonów stali.

Zostaw Komentarz