Filtry oleju z Sędziszowa

16 lut 2016

Filtry oraz wkłady filtrujące oleju mają ogromny wpływ na trwałość i niezawodność silnika. Należą też do najczęściej wymienianych spośród wszystkich rodzajów filtrów.

Bez skutecznej filtracji oleju nie ma mowy o skutecznej ochronie smarowanych olejem powierzchni kontaktu poruszających się względem siebie elementów silnika. Zadaniem filtrów/wkładów filtrujących oleju jest więc zatrzymywanie wszelkich drobin i zanieczyszczeń dostających się do wnętrza silnika z powietrzem i paliwem a także powstających w wyniku ścierania par trących oraz procesów chemicznych związanych z pracą silnika.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przekrój filtra oleju: 1 – pokrywa z gwintem, 2 – uszczelka, 3 – blaszana obudowa, 4 – rdzeń wzmacniający, 5 – medium filtracyjne, 6 – zawór bezpieczeństwa (otwiera się, gdy filtr jest zanieczyszczony), 7 – zawór zwrotny od strony czystej (zapobiega powstawaniu zjawiska „suchego startu”), 8 – zawór zwrotny zabezpiecza przed spływaniem oleju z filtra w stronę pompy
Przekrój filtra oleju: 1 – pokrywa z gwintem, 2 – uszczelka, 3 – blaszana obudowa, 4 – rdzeń wzmacniający, 5 – medium filtracyjne, 6 – zawór bezpieczeństwa (otwiera się, gdy filtr jest zanieczyszczony), 7 – zawór zwrotny od strony czystej (zapobiega powstawaniu zjawiska „suchego startu”), 8 – zawór zwrotny zabezpiecza przed spływaniem oleju z filtra w stronę pompy

By spełnić te wymagania w PZL Sędziszów S.A. podczas projektowania filtrów oleju dba się o każdy szczegół konstrukcji. W tym o gwint filtra, który ma ułatwiać montaż, czy o rdzeń wzmacniający. Rdzeń jest tworzony z odpowiednio dobranej i specjalnie skręcanej blachy, która nie deformuje się na skutek różnicy ciśnień panującej wewnątrz filtra.

Bardzo ważne są parametry zaworów zwrotnych oraz obejściowego. W ofercie PZL Sędziszów SA. znajdują się filtry puszkowe pełnego przepływu, które podlegają wymianie w całości. Element filtrujący jest tu zamknięty w nierozbieralnej obudowie. W filtrze mogą się również znajdować zawory:

  • przelewowy – umożliwiający dopływ nieoczyszczonego oleju do układu smarowania z pominięciem wkładu filtrującego. Zawór ten otwiera się, gdy olej ma gęstość (lepkość) wyraźnie większą niż pożądana i na skutek tego dramatycznie spada jego przepływ przez element filtrujący, co grozi zatarciem silnika;
  • zwrotny (na wlocie filtra) i/lub przeciwypustowy (na wylocie filtra) – zawory te zapobiegają wypływaniu oleju z filtra i kanałów układu smarowania podczas dłuższego postoju, dzięki czemu przy ponownym uruchomieniu silnika olej jest szybko dostarczany do wszystkich newralgicznych punktów jednostki napędowej.

Z kolei wymienne wkłady filtrujące, montowane w filtrach (obudowach) znajdujących się przy silniku, występują w dwóch odmianach:

  • tradycyjnej – wkład jest wykonany z materiału filtracyjnego, uformowanego w gwiazdę, nałożonego na metalową perforowaną tuleję i wklejonego między dwa metalowe denka;
  • ekologicznej – bez części metalowych, z denkami i perforowanymi wzmocnieniami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Dzięki temu wkład można poddać recyklingowi przez spalenie w odpowiednich instalacjach.

Najważniejszą część filtra, czyli tzw. przegrodę filtracyjną, w PZL Sędziszów S.A. wykonuje się z papieru filtracyjnego typu long life, który charakteryzuje się podwyższoną dokładnością oczyszczania, wydłużonym okresem eksploatacji oraz niskimi oporami przepływu. Materiał ten jest także odporny na kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych oraz różnice temperatur.

Fragment materiału filtracyjnego jest formowany na nowoczesnych, niezwykle precyzyjnych urządzeniach. Dbałość o idealne ułożenie plis sprawia, że powierzchnia filtracyjna jest wykorzystywana w 100%, co zapewnia szerokie spektrum filtracji zanieczyszczeń – rzędu 5-30 µm (mikronów).

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku filtrów oleju najwięcej problemów wywołuje ich nieszczelność polegająca na tym, że olej przepływa nie przez medium filtracyjne, lecz przez szczeliny. Może to bowiem doprowadzić do zatarcia silnika. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się jakości i formie montażu uszczelki tego typu filtrów.

Liczy się skuteczność

Wszystkie filtry i wkłady produkowane przez PZL Sędziszów S.A. spełniają wymagania stawiane oryginalnym częściom zamiennym. Dla zapewnienia pełnego komfortu przy montażu, wymienne wkłady oleju dostarczane są wraz z uszczelnieniami.

Po przejechaniu określonej liczby kilometrów olej silnikowy powinien zostać wymieniony, gdyż ulega zanieczyszczeniu. Coraz gorzej spełnia wtedy swoje zadania, do których należą: smarowanie współpracujących części, przeciwdziałanie korozji, odprowadzanie ciepła, wymywanie osadów powstających we wnętrzu silnika. Jeśli skuteczność filtracji jest zbyt niska, może wystąpić:

  • zwiększenie ilości zanieczyszczeń podawanych wraz z olejem między współpracujące elementy silnika, co spowoduje intensyfikację zużycia ściernego tych elementów;
  • zagęszczenie oleju, co doprowadzi do zmniejszania się wydatku pompy i w konsekwencji pogorszenia smarowania współpracujących elementów silnika.

O zużyciu filtra oleju świadczy podwyższenie lepkości oleju. Konsekwencje tego mogą prowadzić m.in. do spadku mocy silnika, wzrostu zużycia paliwa, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia silnika.

Należy pamiętać, że każdy filtr ma ograniczoną pojemność. Z czasem wychwycone drobiny zanieczyszczeń zatykają porowatą strukturę medium filtracyjnego. Wówczas różnica ciśnień pomiędzy stroną napływową a wnętrzem wkładu niebezpiecznie się powiększa. Jeśli różnica ta osiągnie wartość krytyczną, może dojść do porwania przez olej zanieczyszczeń wcześniej zatrzymanych i przedostania się ich przez otwarty zawór przelewowy. Dlatego należy przestrzegać okresów eksploatacyjnych filtrów oleju, określonych przez producenta pojazdu lub silnika.

Zostaw Komentarz