Ford S-MAX – czujnik deszczu nie steruje pracą wycieraczek

26 kwi 2021

Autodata to dla mechaników samochodowym nie tylko źródło różnego rodzaju informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów z diagnostyką samochodu czy skutecznym usunięciem awarii.

Oto mechanicy, którzy napotkali problem z czujnikiem deszczu w Fordzie S-MAX i nie bardzo byli w stanie go samodzielnie rozwiązać zwrócili się do specjalistów Autodata z taką prośbą o pomoc:

Mamy problem ze zdiagnozowaniem układu wycieraczek szyby przedniej w Fordzie S-MAX z 2013 roku. Wycieraczki nie działają, gdy dźwignia przełącznika wielofunkcyjnego znajduje się w pozycji <1>. Przeprowadziliśmy podstawowe kontrole okablowania i napięcia zasilania, ale nie znaleźliśmy przyczyny niedomagania. Nie jesteśmy pewni, czy powodem usterki jest włącznik wielofunkcyjny czy może silnik wycieraczek. Prosimy o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.”

W odpowiedzi napisano:

„Przypuszczamy, że samochód jest wyposażony w czujnik deszczu, więc należy sprawdzić również ten element. Podejrzewamy, iż czujnik nie działa właściwie, gdyż jego płyta montażowa zaczyna odklejać się od przedniej szyby. W sytuacji takiej należy zdjąć czujnik deszczu z płyty, a następnie płytę odłączyć od szyby. Teraz dokładnie czyścimy płytę i przednią szybę, nakładamy odpowiedni klej w miejscach wskazanych na rysunku i z powrotem montujemy płytę na szybę. Czujnik ponownie instalujemy dopiero wtedy, gdy klej całkowicie wyschnie. Na koniec przeprowadzamy kontrolę działania wycieraczek.”

 

Zostaw Komentarz