Galaxy EFB II
– akumulator do samochodów
z systemem START-STOP

07 cze 2021

Galaxy EFB II to nowa propozycja akumulatorów do samochodów z systemem START-STOP, przygotowana przez firmę AUTOPART. Prace nad udoskonaleniami konstrukcyjnymi i elektrochemicznymi przeprowadzone zostały przez zespół ekspercki B+R AUTOPART, we współpracy z ośrodkami badawczymi z Polski i USA. Nowe akumulatory wykazują wysoki poziom DCA, niskie zużycie wody oraz 4-krotnie większą trwałość cykliczną niż standardowe baterie.

 

Przed wprowadzaniem systemu START-STOP do samochodów od akumulatora wymagano jedynie, by gwarantował rozruch silnika. System START-STOP spowodował, że bateria musi obsłużyć działanie dodatkowych elementów wyposażenia elektronicznego, gdy silnik pojazdu nie pracuje. Wykorzystując własne zasoby energii, akumulator jest za każdym razem rozładowywany i ładowany ponownie po uruchomieniu silnika. Powtarzanie się tej sekwencji wymaga, by akumulator do aut z systemem START-STOP charakteryzował się kilkakrotnie większą trwałością cykliczną niż konwencjonalny produkt. 

Galaxy EFB II to nowa generacja akumulatorów samochodowych wykonanych w technologii Enhanced Flooded Battery. Galaxy EFB II jest produktem innowacyjnym, przygotowanym do pracy w samochodach z systemem START-STOP oraz z licznymi odbiornikami prądu. Nowe akumulatory odpowiadają wysokim wymaganiom środowiskowym, a ich rozwiązania technologiczne mają znaczący wpływ na ograniczenie emisji COmówi Henryk Przybyło, dyrektor działu badań i rozwoju w AUTOPART.

W Galaxy EFB II zastosowano szereg udoskonaleń, dotyczących zarówno komponentów chemicznych, jak i konstrukcyjnych, które wpływają na najważniejsze parametry eksploatacyjne akumulatora, czyli DCA (Dynamiczne Przyjmowanie Ładunku) oraz ilość wykonywanych mikrocykli.

Dynamic Charge Acceptance

Dynamiczne Przyjmowanie Ładunku (DCA) to wskaźnik mówiący o łatwości przyjmowania ładunku elektrycznego. Akumulatory w pojazdach z systemem START-STOP narażone są na pracę w stanie niepełnego naładowania, a zatem powinny charakteryzować się możliwie wysokim wskaźnikiem DCA, bo im większa jego wartość, tym szybciej uzupełniane są braki prądu wynikające z jego poboru przy systematycznym uruchamianiu silnika przez system START-STOP. Nowa generacja Galaxy EFB II ma ten parametr ponad 3-krotnie większy niż wymaganie stawiane przez normę PN EN50342-6*(* Akumulatory ołowiowe rozruchowe – Akumulatory do pojazdów START-STOP).

Wysokie DCA to oszczędność paliwa i ograniczenie emisji CO₂ oraz szybsze ładowanie akumulatora, szczególnie w warunkach zimowych i podczas jazdy w korku. Ponadto, wysoka wartość tego parametru zapewnia zwiększoną odporność układu zasilania w pojazdach, dzięki wyższemu średniemu poziomowi naładowania i krótszym okresom użytkowania nienaładowanego akumulatora. Duże DCA stwarza również możliwość zmniejszenia masy i rozmiarów akumulatora do pracy w stanie niepełnego naładowania (który to stan jest częstym powodem uszkodzenia akumulatora – na skutek zasiarczenia).

4 x Microcycle Endurance

Ilość mikrocykli jest kluczowym parametrem wytrzymałościowym akumulatora w technologii EFB. Szczególnie w ruchu miejskim i przy aktywności systemu START-STOP (sprawiającej, że samochód wielokrotnie częściej korzysta ze zdolności rozruchowej akumulatora) – im więcej mikrocykli jest w stanie wykonać akumulator, tym większa będzie jego trwałość.
Poprzez wzmocnioną konstrukcję wewnętrzną oraz udoskonalone płyty, akumulator Galaxy EFB II osiąga nawet 4-krotnie większą trwałość cykliczną w porównaniu do konwencjonalnych produktów.

Nano Power Carbon

Każdy akumulator typu EFB zawiera dodatek węglowy w płycie ujemnej. W Galaxy EFB II zastosowano nowy rodzaj takiego dodatku, który następnie połączono z udoskonaloną kompozycją ekspandera i dodano do masy czynnej płyty ujemnej. Zabiegi te poprawiły wytrzymałość akumulatora i jego zdolność przyjmowania.

W Galaxy EFB II zastosowano również nowy rodzaj wieczka typu „double lid”, o konstrukcji labiryntowej, które umożliwia eliminację oparów elektrolitu oraz skraplanie gazów wytwarzanych w akumulatorze, a następnie ich powrót do cel.

Przeznaczenie i odmiany

Podsumowując, nowy produkt firmy AUTOPART jest akumulatorem bezobsługowym, wykazującym bardzo niskie zużycie wody. Przeznaczony jest do samochodów często użytkowanych w ruchu miejskim, także tych starszej generacji, bez systemu START-STOP. Jednocześnie znacząco wpływa na obniżenie emisji spalin, przez co jest przyjazny środowisku.

Akumulatory Galaxy EFB II dostępne są w pojemnościach od 60 do 105 Ah, zaś jego wersje do samochodów azjatyckich – od 65 do 90 Ah.

 

Artykuł sponsorowany AUTOPART

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz