Gdy klocki piszczą…

04 wrz 2018

Źródłem niepożądanych dźwięków generowanych przez hamulce wcale nie muszą być klocki hamulcowe. Przyczyna może tkwić również w innych elementach układu hamulcowego.

Jednym z objawów nieprawidłowego działania układu hamulcowego są uciążliwe piski lub metaliczne dźwięki dobiegające z kół. Wymiana klocków nie zawsze przynosi spodziewane efekty, co jest podstawą do składania reklamacji przez kierowcę. Specjaliści z koncernu TMD Friction, właściciela marka Textar, przypominają, o czym należy pamiętać, by klient nie powrócił z pretensjami

 Tarcze

Najszybciej zużywającym się, a tym samym najczęściej wymienianym elementem układu hamulcowego są klocki. Dobór nowych często dokonywany jest według kryterium dostępności w sieci najbliższego dostawcy, a nie marki tarcz pozostawionych na osi samochodu. Tymczasem nawet niewielkie różnice w dopasowaniu elementów hamulców wpływają na efektywność działania układu. Dlatego zdecydowanie powinno się stosować klocki i tarcze pochodzące od tego samego producenta.

Po demontażu klocków należy uważnie obejrzeć ich powierzchnie. Nierównomiernie zużyta warstwa ścieralna jest objawem mechanicznego uszkodzenia bądź deformacji tarczy. Zaniechanie wymiany tarcz szybko doprowadzi do zniszczenia nowych klocków i tym samym zniweczy efekt wykonanej naprawy.

Zaciski

Poza klockami i tarczami najbardziej obciążonym elementem układu są zaciski. Jednak ich oględziny i ocena stanu technicznego są bardzo często pomijane w trakcie serwisowania pojazdu. To bardzo poważny błąd, gdyż nawet jeden wadliwie działający tłok może powodować nierównomiernie dociskanie klocka do powierzchni tarczy, co obniża efektywność układu hamulcowego. Prowadzi to także do nierównomiernego zużycia się warstwy ścieralnej, a tym samym skraca jej żywotność.

Kolejną czynnością, która powinna być obligatoryjnie wykonana, jest oczyszczenie gniazda zacisków z pyłu po klockach i zabrudzeń drogowych. Warto do tej czynności użyć specjalnie wyprofilowanych szczotek, a następnie pokryć ruchome części warstwą odpowiedniego smaru. W skrajnych przypadkach konieczna bywa wymiana całego zacisku.

Dotarcie

Część cierna klocków składa się z kilku warstw. Pierwsza służy do ułożenia się klocka do powierzchni tarczy. Dlatego zaleca się, aby przez pierwsze 300 kilometrów po wymianie, kierowca delikatnie operował pedałem hamulca. Mocne naciśnięcia powodują większe tarcie, a zeszklona pierwsza warstwa może wtedy przykleić się do powierzchni tarczy. To także prowadzi do szybkiego zużycia się nowo zamontowanych klocków i generuje nienaturalne drgania przenoszone na konstrukcję samochodu.

Podkładki

Kształt zacisków hamulcowych, tak jak i wielu innych elementów, ulega stopniowej deformacji. Włożone w stare zaciski nowe klocki mają więc większy luz, co skutkuje mniej lub bardziej słyszalnym stukaniem powierzchni metalowych. Jednak w większości przypadków nie trzeba dokonywać kosztownej wymiany zacisków. Wystarczy zamontować specjalną podkładkę, która gwarantuje prawidłowy docisk klocka hamulcowego. Podobnemu celowi służy warstwa wypełniająca na klocek, która dodatkowo zapewnia lepsze wyciszenie pracy całego układu i redukuje przenoszenie drgań.

Zostaw Komentarz