Gdzie jesteś, filtrze?

25 sie 2023

Nawet doświadczeni mechanicy mają czasami problem, aby zlokalizować filtr kabinowy, powietrza czy paliwa. PZL Sędziszów, producent filtrów PZL Filters, wskazuje na najczęściej spotykane miejsca, w których producenci samochodów umieszczają filtry.

Gdzie oni schowali ten filtr? – takie słowa przychodzą na myśl, kiedy użytkownik pojazdu lub mechanik bezskutecznie próbuje znaleźć filtr paliwa, powietrza, oleju lub kabinowy. Warto w tym miejscu zdać sobie sprawę z tego, że przeróżne utrudnienia i niedogodności w tym zakresie nie są efektem bezmyślności lub złośliwości konstruktorów, a jedynie następstwem optymalizacji i cięcia kosztów. Najczęściej chodzi o to, że wybrane zespoły napędowe lub instalacje klimatyzacji stosowane są w wielu różnych modelach danej marki, a nierzadko także w wielu różnych modelach różnych producentów. Taka unifikacja sprawia, że w jednym aucie wymiana filtrów trwa kilkanaście minut, a w innym – z tym samym silnikiem – ponad godzinę. Ten sam silnik może być przecież zamontowany poprzecznie lub wzdłużnie, różne są także gabaryty aut i ilość miejsca pod maską.

Filtr powietrza

Zazwyczaj najłatwiej go znaleźć, ponieważ na ogół mieści się w dużej kasecie, doskonale widocznej po otwarciu maski z lewej lub z prawej strony silnika. Ale w niektórych samochodach sprawa nie jest już taka oczywista. Doskonałym przykładem jest 3-litrowy turbodiesel BMW. Znajdziemy go np. w modelu X5 E70. Filtr powietrza zastosowany w tym samochodzie ma imponujące rozmiary, walcowaty kształt i znajduje się w obudowie niemal zintegrowanej z deklem zaworowym. Żeby ją rozebrać, trzeba odkręcić nawet korek wlewu oleju, który przechodzi przez jej górną część.

Filtr kabinowy

Tu najczęściej spotyka się trzy lokalizacje: pod maską – w okolicy podszybia, w kabinie – pod schowkiem pasażera lub za tym schowkiem (aby się dostać do filtra należy wymontować schowek lub otworzyć klapkę w jego wnętrzu), w kabinie-  w konsoli centralnej, w okolicy pedału gazu. Dla przykładu – aby wymienić filtr kabinowy w Fordzie Focusie MK2 czy Volvo V50 I, należy odkręcić pedał gazu.

Filtr paliwa

W samochodach z silnikami wysokoprężnymi filtr znajduje się zazwyczaj w okolicy pompy wtryskowej lub pompy wysokiego ciśnienia. Może to być filtr puszkowy lub wkład filtra zamknięty w obudowie metalowej lub z tworzywa sztucznego. W samochodach z silnikami benzynowymi do wspomnianych lokalizacji dochodzą jeszcze dwie – pod samochodem w pobliżu zbiornika z paliwem lub w zbiorniku paliwa. Na rynku spotykamy także samochody benzynowe z niewymiennym filtrem paliwa.

Filtr oleju

Filtr oleju zazwyczaj przykręcony jest bezpośrednio do bloku silnika lub do jakiegoś elementu połączonego z blokiem (wspornika lub chłodnicy oleju). Na ogół filtry oleju znajdują się w przedniej części samochodu (między silnikiem a chłodnicą), ale często zdarza się, że są umieszczone z innej strony, np. pod kolektorem wydechowym.

Nie jest tajemnicą, że utrudniony dostęp do jednego z filtrów rodzi pokusę, aby pominąć jego wymianę i niestety tak czasami się dzieje nawet w profesjonalnych warsztatach.– mówi Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów.

 

Zostaw Komentarz