Główne symptomy uszkodzonego zawieszenia
W tym materiale eksperci firmy Delphi przyjrzeli się bliżej siedmiu głównym elementom układu zawieszenia pojazdu i omówili ich możliwe usterki.
- Tłumiki
Są niezbędne do utrzymania opon w ciągłym kontakcie z podłożem. Jeden zużyty tłumik może wydłużyć drogę hamowania pojazdu o dwa metry przy prędkości 50 km/h. Zazwyczaj, jeśli jest to konieczne, tłumiki są wymieniane podczas regularnej obsługi pojazdu. Tłumiki zawierają różne mniejsze części, które także wymagają specjalnej uwagi, np. sprężyny. One również powinny być wymieniane w zestawach osiowych.
- Sprężyny stożkowe
To jedna z najważniejszych części układu zawieszenia. Stałe przeciążenie może powodować problemy. Pękniętą sprężynę łatwo jest zauważyć podczas przeglądu wizualnego. Wymiana pękniętej lub uszkodzonej sprężyny jest absolutnie obowiązkowa.
- Zawieszenie pneumatyczne
Jest ono montowane w coraz większej liczbie pojazdów. Zawiera naturalną gumę, która zużywa się z czasem i mogą pojawić się na niej małe pęknięcia. Sprężyny zawieszenia pneumatycznego mogą wymagać wymiany co sześć do dziesięciu lat. Należy jednak pamiętać, że długie przerwy w użytkowaniu zwiększają prawdopodobieństwo awarii.
- Tuleje
Są wykonane z gumy, co daje im odporność na skrajne temperatury i znaczne ruchy, a także wodę i kurz. Z upływem lat tuleje stają się kruche ze względu na spadek elastyczności gumy. Może to prowadzić do pęknięć i rozdarć. To z kolei skutkuje złym prowadzeniem, wstrząsami, nadmiernym zużyciem opon i odgłosami stukania. Jest to proces, który zachodzi stopniowo i zazwyczaj nie prowadzi do nagłej awarii, ale mimo wszystko ważne jest, aby zawczasu go zidentyfikować podczas obsługi pojazdu.
- Drążki i linki
Są to mocne metalowe części, które łączą ze sobą różne elementy układu zawieszenia. Choć czasem ulegają korozji, zazwyczaj powinny służyć przez cały okres użytkowania pojazdu. Wyjątkiem jest uszkodzenie podczas wypadku lub poważnej kolizji drogowej. W takiej sytuacji konieczna jest ich wymiana.
- Przeguby kulowe
Przeguby kulowe składają się z kuli obracającej się w nasmarowanej obudowie, która jest chroniona i szczelnie zamknięta. W ich przypadku może dojść do naturalnego zużycia charakteryzującego się poluzowaniem sworznia kuli w obudowie, co powoduje wyraźny odgłos stukania. Przeguby kulowe powinny być wymieniane w zestawach osiowych, aby zapewnić równomierny rozkład skuteczności zawieszenia.
- Amortyzatory wstrząsów
Amortyzatory wstrząsów współpracują ze sprężynami, redukując wstrząsy spowodowane przez nierówności i dziury na drodze. Amortyzatory wstrząsów wspierają sprężyny, ograniczając ich ruch. Zawierają tłusty olej, którego wyciek może spowodować problemy z innymi częściami układu zawieszenia. Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków powinny być wymieniane w zestawach osiowych.
Symptomy słabego lub uszkodzonego zawieszenia
Jednym z najbardziej oczywistych przejawów tego, że zawieszenie pojazdu wymaga sprawdzenia, jest fakt, że klient mocniej odczuwa nierówności na drodze. Zawieszenie jest złożonym, wieloelementowym układem pojazdu. Sytuację komplikuje to, że klientowi może być trudno opisać odgłos skrzypienia, zgrzytania lub tarcia, jaki usłyszał. Najlepszym rozwiązaniem jest w miarę możliwości odtworzenie momentu usterki podczas krótkiej jazdy testowej z klientem, aby mieć pewność, że diagnozujemy właśnie ten problem, z którym przyszedł do nas klient. Jazda próbna może się odbyć w czasie pracy mechanika. Może zwiększyć liczbę trafnych pierwszych diagnoz i wpłynąć bardzo pozytywnie na doświadczenia klientów.
Jeśli pojazd dryfuje lub ciągnie podczas skrętów, stanowi to oczywisty symptom. Oznacza to, że amortyzatory nie są już w stanie zapewnić stabilności pojazdu podczas skręcania. W skrajnych przypadkach (dotyczy to głównie pojazdów użytkowych) zwiększa to prawdopodobieństwo utraty kontroli nad pojazdem, a nawet dachowania.
Problemy z zawieszeniem mogą również wydłużyć drogę hamowania nawet o 20%, co stanowi poważne zagrożenie. Jeśli Twój klient zauważył, że maska pojazdu pochyla się w dół podczas hamowania, jest to jasny znak, że zawieszenie wymaga sprawdzenia.