Hak holowniczy a przeglądy

12 lut 2023

Klienci firmy Steinhof często pytają, czy hak holowniczy podlega obowiązkowym przeglądom technicznym. Eksperci firmy wyjaśniają wątpliwości.

Hak holowniczy jest praktycznym akcesorium. Coraz więcej fabrycznie nowych samochodów ma w wyposażeniu taką opcję i klienci chętnie z niej korzystają. Również kierowcy używanych pojazdów chcą poprawić użyteczność swoich aut, dlatego decydują się na montaż haka holowniczego. Często nasuwają im się przy tej okazji pytania.

Czy hak holowniczy można zamontować samodzielnie?

W teorii nie ma żadnych przeciwwskazań do samodzielnego montażu haka holowniczego, jednak prawidłowość przeprowadzonej czynności, będzie miała wpływ na dalsze kroki przy przeglądzie i rejestracji haka. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z profesjonalnych serwisów, które zajmują się montażem haków. Dzięki temu użytkownik ma gwarancję, że modyfikacja otrzyma pozytywną ocenę diagnosty, która jest potrzebna przy rejestracji haka holowniczego.

Co jest kontrolowane podczas wizyty na Stacji Kontroli Pojazdów?

Po przeprowadzeniu montażu haka holowniczego, należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów. Tam diagnosta przeprowadzi szczegółową ocenę montażu haka holowniczego. Obowiązkowymi punktami kontrolnymi są:

  • jakość montażu haka holowniczego w przeznaczonym do tego miejscu;
  • umiejscowienie wiązki elektrycznej zgodnie z jej przeznaczeniem i prawidłowość jej podłączenia;
  • obecność tabliczki znamionowej umieszczonej przez producenta.

Jeśli każdy z tych punktów zyska pozytywną ocenę, diagnosta wystawia zaświadczenie, z którym należy udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji.

Dopisanie obecności haka holowniczego w dowodzie rejestracyjnym

W Wydziale Komunikacji urzędnik na podstawie kompletu dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia ze Stacji Kontroli Pojazdów wprowadza stosowny zapis w dowodzie rejestracyjnym. Bez niego podczas kontroli policji, jeśli w pojeździe jest zamontowany hak holowniczy, kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 złotych.

Czy hak holowniczy musi przechodzić regularne przeglądy?

W teorii hak holowniczy poddawany jest kontroli przez diagnostę tylko raz – podczas pierwszego badania technicznego, które jest konieczne do wpisania haka holowniczego do dowodu rejestracyjnego. Później już nie trzeba zajmować się jego stanem technicznym.

W praktyce podczas okresowego badania technicznego pojazdu hak holowniczy jest poddawany przynajmniej wizualnej ocenie. Kula haka powinna być w dobrej kondycji, struktura haka nie może nosić  śladów ingerencji mechanicznej. Wszelkie ślady spawania czy prostowania będą ocenione negatywnie. Konieczna jest również obecność tabliczki znamionowej, na której powinny znajdować takie informacje jak – uciąg haka, nacisk na kulę, rok produkcji oraz symbol i numer homologacji.

Jakość wykonania montażu haka holowniczego ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Cała konstrukcja musi spełniać ustalone przez producenta parametry. Jeśli dojdzie do błędu podczas montażu, realne jest poważne uszkodzenie haka holowniczego, nadwozia pojazdu, a także ładunku, jaki został zaczepiony na hak holowniczy. Dlatego odpowiedzialne podejście do tematu jest tak ważne – mówi  Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.

 

 

Zostaw Komentarz