Honda Civic – nie uruchamia się po holowaniu

22 gru 2023

Po raz kolejny sięgamy do biuletynu Hella Tech World. Wybrana wskazówka diagnostyczna dotyczy popularnego modelu Honda Civic z silnikiem 1.4i V-TEC (kod L13Z1), produkowanego od roku 2008. Usterka polega na tym, że samochód nie uruchamia się po holowaniu.

Problemy z uruchomieniem Hondy Civic po holowaniu mogą mieć związek z zdziałaniem przełącznika odcięcia dopływu paliwa, który uruchamia się w przypadku nagłej zmiany położenia pojazdu i silnych wibracji. Wywoływane może to być między innymi właśnie przez podnoszenie i holowanie samochodu. Generalnie przełącznik odcięcia dopływu paliwa, nazwany również przełącznikiem bezwładnościowym i zderzeniowym, ma za zadanie aktywować się w razie wypadku i zapewnić wyłączenie silnika. Odłącza on zasilanie przekaźnika pompy paliwa, a tym samym zamyka dopływ paliwa do jednostki napędowej. W modelu Civic z silnikiem 1.4i V-TEC, produkowanym od roku 2008, nie ma monitorowania przełącznika przez nadrzędny sterownik. Zadziałanie przełącznika nie jest rejestrowane ani dokumentowane w pamięci błędów.

Jeśli zatem podczas diagnostyki nie zostanie odnaleziona inna przyczyna problemów z zapalaniem, zaleca się przeprowadzenie następującej kontroli. Gdy pojazd można uruchomić poprzez krótkie rozpylenie sprayu rozruchowego do kolektora dolotowego podczas rozruchu, przyczyną usterki jest jednoznacznie układ paliwowy. Wówczas należy aktywować przełącznik zderzeniowy przyciskiem, który jest zainstalowany w obszarze lewego słupka A za osłoną w desce rozdzielczej. Przełącznik potwierdza zresetowanie słyszalnym kliknięciem. Następnie trzeba wykonać jazdę próbną i ponownie odczytać pamięć błędów.

Zostaw Komentarz