Hybrydowa oferta NGK SPARK PLUG

10 cze 2022

Światowy przemysł motoryzacyjny przechodzi zmiany. W związku z przewidywanym w najbliższych latach spadkiem sprzedaży pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi, firma NGK SPARK PLUG już od pewnego czasu wdraża rozwiązania, które mają zapewnić jej dalszy rozwój.

NGK SPARK PLUG wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte przez blisko sto lat obecności na rynku i ciągle aktualizuje ofertę, dostosowując ją do przyszłych potrzeb klientów. Przykładem jest kompleksowa oferta do samochodów hybrydowych. Szacunkowo w ciągu najbliższych dziesięciu lat rynek tych pojazdów w Europie gwałtownie wzrośnie, przekraczając liczbę 70 milionów. – Kompleksowa oferta obu marek – NGK i NTK – zapewnia naszej firmie duże możliwości sprzedaży na rynku wtórnym w segmencie pojazdów hybrydowych – mówi Frank Massia, dyrektor marketingu Aftermarket EMEA, NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH.

 Zalety samochodów hybrydowych

Pojazdy hybrydowe są dostępne w czterech różnych wersjach: Mild-HEV, Full-HEV, Plug-in HEV i REEV. Każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, ale wszystkie oferują wiele korzyści pod względem wydajności i funkcjonalności. Do tego połączenie silnika elektrycznego i spalinowego gwarantuje osiąganie dużych odległości bez konieczności częstego ładowania, co jest wymagane w przypadku pojazdów w pełni elektrycznych.

Podczas uruchamiania pojazdu hybrydowego lub podczas jazdy z małą prędkością albo w trybie stop-start wykorzystywany jest wyłącznie silnik elektryczny, co skutkuje zerowym zużyciem paliwa. Podczas przyspieszania lub jazdy pod górę oba silniki współpracują ze sobą, zapewniając oszczędność paliwa. Natomiast podczas spokojnej jazdy z prędkościami średnimi i wysokimi wykorzystywany jest wyłącznie silnik spalinowy.

Pojazdy hybrydowe zużywają mniej energii dzięki rekuperacji. Podczas hamowania lub zjeżdżania z góry silnik jest wyłączany, a energia kinetyczna jest zamieniana na energię elektryczną, która jest wykorzystywana do ładowania akumulatora. Zmniejszona emisja CO2 widoczna jest także w ruchu miejskim. Kiedy samochód się nie porusza (np. stojąc w korku), zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny są wyłączone.

 Szeroki asortyment

Marki NGK Ignition Parts i NTK Vehicle Electronics, należące do firmy NGK SPARK PLUG, zapewniają szeroki asortyment produktów do samochodów hybrydowych. Obejmuje on świece zapłonowe, świece żarowe, cewki i przewody zapłonowe, czujniki tlenu, czujniki temperatury spalin (EGTS), czujniki MAP/MAF, czujniki ESP oraz zawory recyrkulacji spalin (EGR).

  • Świece zapłonowe: obecnie większość samochodów hybrydowych wykorzystuje silniki benzynowe wyposażone w najnowsze świece zapłonowe z metali szlachetnych. Pojazdy hybrydowe zużywają mniejsze ilości paliwa, ale są cięższe niż pojazdy z napędem konwencjonalnym, co oznacza, że świece zapłonowe w pojazdach hybrydowych mają taką samą oczekiwaną żywotność i interwał wymiany jak świece stosowane w pojazdach z napędem wyłącznie spalinowym. Aby spełnić wymagania technologiczne samochodów hybrydowych, świece zapłonowe z metali szlachetnych zapewniają optymalną wydajność, a około 95% samochodów hybrydowych schodzących z linii produkcyjnej jest wyposażonych w takie elementy. Dla tych nielicznych pojazdów hybrydowych, które są wyposażone fabrycznie w niklowe świece zapłonowe, NGK SPARK PLUG oferuje gamę zamienników z metali szlachetnych przeznaczonych na rynek wtórny, które zapewniają lepsze osiągi, zmniejszają zużycie paliwa, optymalizują zapłon oraz mają wydłużoną żywotność.
  • Świece żarowe: około 10% samochodów hybrydowych (głownie klasy średniej i wyższej) wyposażonych jest w silniki wysokoprężne, a więc wymagające świec żarowych. W ofercie NGK SPARK PLUG znaleźć można zarówno świece żarowe metalowe, jak i ceramiczne. Metalowe są w hybrydach gorszym rozwiązaniem, ponieważ wykazują większe zużycie z powodu wyżarzania w trybie czuwania. Przewidywany okres eksploatacji ceramicznych jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych silników wysokoprężnych.
  • Cewki i przewody zapłonowe: cewki zapłonowe NGK spełniają najwyższe standardy jakościowe i doskonale dopasowują się do wyższych wymagań technicznych w samochodach hybrydowych. W hybrydach wymaga się od cewek zapłonowych większego poziomu wydajności ze względu na większy zakres obciążeń.
    Ze względu na wzrost liczby zaawansowanych cewek z bezpośrednim połączeniem (cewki ołówkowe/palcowe oraz tzw. listwy, czyli system bezpośredniego zapłonu) przewody zapłonowe są mniej potrzebne w samochodach hybrydowych. Pozostają one jednak niezbędne dla około 41% samochodów benzynowych. Asortyment NGK SPARK PLUG Aftermarket oferuje najlepsze pokrycie parku samochodowego i zapewnia zwiększoną efektywność zapłonu, wynikającą z zaawansowanej wiedzy technologicznej firmy.

Oferta NTK Vehicle Electronics do pojazdów hybrydowych (zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych) obejmuje czujniki tlenu, czujniki temperatury spalin (EGTS), czujniki MAP/MAF, czujniki ESP oraz zawory recyrkulacji spalin (EGR) spełniające najnowsze standardy dotyczące emisji spalin. Wszystkie produkty NTK odpowiadają najnowszym technologiom i normom motoryzacyjnym, niezależnie od tego, czy są stosowane w pojazdach spalinowych czy hybrydowych.

Zostaw Komentarz