Hybrydowe trendy olejowe

19 wrz 2023

Według Licznika Elektromobilności po polskich drogach jeździ 572 426 pojazdów osobowych i dostawczych z napędem hybrydowym. Postępująca ewolucja parku samochodowego oznacza zmiany w eksploatacji i serwisowaniu. Eksperci PETRONAS wyjaśniają, dlaczego silniki hybrydowe potrzebują innego oleju.

Według raportu PZPM w naszym kraju użytkowanych jest ponad 8 milionów samochodów z silnikiem benzynowym, 7,3 mln z dieslem i 2,6 mln pojazdów zasilanych LPG. Do tego dołącza coraz więcej samochodów hybrydowych i w pełni elektrycznych. Obecnie ich liczba wynosi odpowiednio 572,5 tysiąca i 37 tysięcy. Obsługa nowoczesnych układów napędowych wspomaganych elektrycznie różni się od serwisowania konwencjonalnych silników spalinowych.

Dlaczego hybrydy potrzebują innego oleju?

Wraz z postępem technologicznym, zwiększaniem mocy jednostek przy jednoczesnym zmniejszaniu pojemności zmienia się gospodarka temperaturowa silnika. Choć układy mieszane osiągają zbliżony poziom ciepła roboczego, to czas potrzebny na rozgrzanie motoru jest dużo dłuższy. Wobec tego na krótkich, miejskich dystansach standardowy olej mineralny nie nagrzewa się właściwie. Dlatego użytkownicy silników hybrydowych powinni stosować się do zaleceń producentów i stosować produkty syntetyczne, które lepiej sobie radzą z zarządzaniem temperaturą.

Ponadto, w przypadku hybryd, silnik spalinowy jest często wyłączany i uruchamiany podczas jazdy w trybie elektrycznym lub w trybie rekuperacji. Tak zmienny cykl wpływa na warunki smarowania, ponieważ olej musi być dostępny i skuteczny zarówno w czasie rozruchu, jak i podczas pracy silnika. Do tego, nowoczesne napędy wykorzystują wspomnianą już rekuperacje, czyli odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania. Ten proces również generuje ciepło, ponieważ energia kinetyczna zamienia się na elektryczną, a towarzyszą temu pewne straty energetyczne w postaci ciepła.

Prędzej, czy później, każdy nowy samochód będzie wyposażony w zelektryfikowany napęd. Czy to będzie miękka hybryda, czy ta „z wtyczką”, to silnik elektryczny będzie trafiał pod każdą maskę. Dlatego udział napraw takich pojazdów będzie rosnąć z roku na rok i hybrydy coraz częściej będą gościć na podnośnikach warsztatów niezależnych. W PETRONAS pracujemy nad tym, by nasze najnowsze oleje z linii Syntium spełniały wyśrubowane normy producentów i odpowiednio smarowały nowoczesne silniki – tłumaczy Magdalena Szczepańska, doradca techniczny PETRONAS w Polsce.

 Ważna świadomość klientów

Regularna wymiana oleju jest jednym z kluczowych czynników wpływających na żywotność silnika. Dbanie o czystość i prawidłowe smarowanie jego komponentów pomaga uniknąć kosztownych napraw. Im bardziej wysilony silnik, tym zwykle krótszy interwał olejowy, zwłaszcza w przypadku hybryd, z czego nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę. Dlatego rolą pracowników serwisu jest informowanie klientów o tym, jak często powinni wymieniać płyny eksploatacyjne w swoich pojazdach.

W przeszłości, popularne silniki, takie jak np. 1.9 TDI przejeżdżały stosunkowe wysokie przebiegi bez wymiany płynów. Taki układ napędowy szybciej się zużywał, ale w powszechnej opinii był odporny na nieprawidłową eksploatację. Dlatego niektórzy kierowcy nadal wierzą, że nie trzeba zmieniać oleju częściej, co jest absolutnie nieprawdą. Zadaniem mechaników i doradców w warsztacie jest wytłumaczenie klientom, dlaczego warto zastosować krótsze interwały wymiany oleju i wybrać bardziej jakościowy produkt. Każdy na tym zyskuje – dodaje Magdalena Szczepańska.

Właściwy dobór

Poza częstotliwością wymiany płynów, bardzo ważne, by nie powiedzieć zasadnicze znaczenie ma wybór odpowiednich środków smarnych do danego silnika. Kluczowym wskaźnikiem jest tutaj rekomendacja producenta jednostki napędowej, który określa interwał i parametry oleju. Odpowiednia lepkość to zdecydowanie za mało, produkt musi spełniać odpowiednie normy i specyfikacje.

Petronas ma w ofercie, aż siedem różnych produktów z linii Petronas Syntium o lepkości 5W-30. Który więc olej wybrać? Jak się odnaleźć w systematycznie zmieniających się danych technicznych? Najlepiej zwrócić uwagę na specyfikacje bazowe producentów aut. Te parametry są równie istotne jak klasa lepkości oleju. To, że dany olej spełnia w/w wymagania oznacza, że parametry fizykochemiczne w tym m.in. lepkość, wskaźnik lepkości i całkowita liczba zasadowa (TBN) mieszczą się w ramach, wyznaczonych przez daną markę. Aby to ułatwić, firma PETRONAAS udostępniła swoje produkty w katalogu TecDoc, wiodącej bazie pojazdów i części zamiennych na świecie.

 – Z naszych badań wynika, że aż 27% kierowców nie wie, jaki olej ma w silniku. Wizyta takiego klienta w warsztacie to doskonała okazja dla mechanika czy doradcy serwisowego, by pomóc we właściwym doborze oleju. Poza odpowiednim szkoleniem produktowym, oferujemy również wygodną wyszukiwarkę na naszej stronie internetowej. Wystarczy wybrać model pojazdu i typ silnika, a nasze narzędzie wyświetli oleje odpowiednie dla tego samochodu – podsumowuje Magdalena Szczepańska.

 

 

Zostaw Komentarz