I amortyzatory i sprężyny
Wymieniając amortyzatory należy rozważyć także montaż nowych sprężyn. Rezygnacja z tego może bowiem zamiast oczekiwanej poprawy przynieść niezadowolenie klienta.
Sprężyny, stosowane w zawieszeniu większości samochodów, są niezwykle ważnym jego elementem. – Na sprężynach oparte jest całe nadwozie samochodu, zaś w trakcie jazdy działają na nie ekstremalne siły. Dlatego tak ważna jest jakość, ale nawet najlepsze materiały podlegają naturalnemu zużyciu – mówi Andrzej Chmielewski, doradca techniczny w firmie IHR. – Należy o tym zawsze pamiętać przy podejmowaniu się usługi wymiany amortyzatorów. Pozostawienie starych sprężyn, albo przyczyni się do szybszego zużycia dopiero co założonych amortyzatorów, albo kierowca w ogóle nie odczuje poprawy. W obu przypadkach wróci do warsztatu z – w pełni uzasadnionymi – pretensjami.
To m.in. właśnie z tego powodu oferta firmy BILSTEIN obejmuje również sprężyny, które sprzedawane są jednak osobno. Noszą one oznaczenie katalogowe B3 i przeznaczone są do montażu zarówno z amortyzatorami serii replacement (czarne), jak i performance (żółte) z linii B6. Wszystkie charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak zakończenie typu „pigtail” czy spiralą „minibloc”.
Te same czynniki
Na szybsze zużycie sprężyn wpływają te same czynniki, które destrukcyjnie oddziałują na amortyzatory. Przede wszystkim są to jazda z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach, przeładowywanie samochodu, zbyt gwałtowne podjazdy pod krawężniki, eksploatacja pojazdu na drogach o uszkodzonej nawierzchni. O ile jednak uszkodzenia amortyzatorów mogą być widoczne „gołym okiem” bądź są odczuwalne dla osób znajdujących się w pojeździe, to mało kto wiąże pogorszenie trakcji i komfortu ze sprężynami.
– Właściciele samochodów zwykle starają się naprawić auto jak najmniejszym kosztem, ale takie podejście nie zawsze przynosi spodziewane korzyści. Co więcej, w przypadku zawieszenia można pogorszyć właściwości jezdne pojazdu, co przełoży się również na obniżenie bezpieczeństwa bądź grozi poważniejszym uszkodzeniem. Dlatego mechanik powinien zachęcić właściciela auta do kompleksowej usługi przy wymianie amortyzatorów. Koszt samych sprężyn nie jest wysoki, a i tak nieodzowne będzie ich wyjęcie i ponowne założenie – dodaje Andrzej Chmielewski.
Wymiana amortyzatorów i sprężyn powinna być uzupełniona montażem nowych górnych mocowań. Elementy te, łączące amortyzator z karoserią samochodu, są bowiem również poddawane działaniu dużych sił.
Na przód lub tył
Przy wyborze sprężyn BILSTEIN B3 trzeba pamiętać, że dana referencja jest przypisana do konkretnej osi. Ze względu na inne zadania musi się różnić charakterystyką współpracy – z przodu z kolumnami McPhersona, z tyłu z wszelkimi typami belek. Informacja o tym jest wyraźnie zaznaczona przy numerze produktu i na opakowaniu. W przypadku wątpliwości warto sprawdzić to w katalogu on-line pod adresem: www.bilstein-amortyzatory.pl
Na podstawie materiału firmy Bilstein