Identyfikator czynnika

22 lip 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERACzynniki chłodnicze R134a oraz R1234yf nie powinny być ze sobą mieszane. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać z jakim czynnikiem mamy do czynienia.

Na rynku funkcjonują równolegle dwa czynniki chłodnicze: R1234yf i starszy, powszechniej stosowany R134a. Ponieważ czynniki te znacznie różnią się ceną, dochodzi do rozmaitych „nieautoryzowanych” praktyk serwisowych, skutkiem czego w samochodowych układach klimatyzacji można natknąć się na czynnik, który nie jest do danego systemu przeznaczony, lub też na mieszaninę różnych gazów. Aby uniknąć kosztownego w skutkach zanieczyszczenia stacji roboczej, należy najpierw zidentyfikować gaz, z którym mamy do czynienia. Pozwala na to identyfikator gazów chłodniczych w jaki od tego roku może być dodatkowo wyposażony każdy model stacji serwisowej układów klimatyzacji marki Werther.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUrządzenie występuje w dwóch wersjach: identyfikator dwustanowy sygnalizuje, że kontrolowany czynnik zawiera ponad 97,5% R1234yf oraz identyfikator do analizy wieloskładnikowej – podaje procentową zawartość R1234yf, R134a, R22, propanu-butanu i powietrza. Badanie nie trwa dłużej niż dwie minuty, a błąd pomiarowy nie przekracza 1%. Urządzenie pobiera do analizy dwugramową próbkę. Zasada działania polega na analizie pochłaniania przez gaz promieniowania podczerwonego. Więcej informacji na www.werther.pl

Zostaw Komentarz