Ile czynnika i oleju?

11 cze 2017

Firma Nissens udostępniła online bazę danych, zawierającą informacje o ilości czynnika chłodzącego i oleju w układach klimatyzacji 2500 modeli pojazdów 80 marek. Baza jest bezpłatna i dostosowana do użytku na komputerach, tabletach oraz smartfonach.

– Ponieważ jesteśmy jednym z wiodących dostawców rozwiązań w dziedzinie układów chłodzenia silnika i klimatyzacji na niezależnym rynku, naszym obowiązkiem jest edukowanie i wspieranie naszych odbiorców. Wzrost poziomu wiedzy i większa dostępność materiałów technicznych na rynku przekłada się w dłuższej perspektywie na rozwój sprzedaży – mówi Jacob W. Smedegaard, Marketing & Communications Manager firmy Nissens.

Stosowanie olejów uniwersalnych, mieszanie olejów lub dodawanie do układu klimatyzacji oleju nieprawidłowego rodzaju to jedne z najczęstszych przyczyn usterek sprężarek. Szczególnie czułe na takie błędy są nowoczesne, coraz bardziej skomplikowane układy klimatyzacji, w których stosowany jest nowy czynnik chłodniczy R1234yf.

– Odpowiednie ilości czynnika i środka smarnego są absolutnie kluczowe dla prawidłowego działania układu. Podczas standardowej procedury serwisowania układu klimatyzacji wiele rzeczy może pójść nie tak, co może w szybkim tempie zagrozić całemu układowi lub jego konkretnym komponentom albo doprowadzić do nieprawidłowych warunków pracy i spowodować przyspieszone zużycie lub awarię – mówi Jan Zieleśkiewicz, marketing manager w firmie Nissens. – Jednocześnie, gdy badamy dlaczego doszło do usterki klimatyzacji, najczęściej się okazuje, że powodem było właśnie niewłaściwie napełnienie układu.

– Niedostateczne napełnienie klimatyzacji pogarsza smarowanie sprężarki i ogranicza prawidłowy odbiór ciepła. Przepełnienie prowadzi z kolei do zbyt wysokiego ciśnienia roboczego, a tym samym wzrostu temperatury, powodując przeciążenie i przegrzanie kompresora. Innym problemem jest stosowanie niewłaściwej ilości lub nieodpowiedniego typu oleju. Do każdej sprężarki przewidziany jest bowiem olej o określonej formule oraz lepkości i tylko taki środek smarny może być w danym kompresorze stosowany. W przeciwnym razie sprężarka może ulec awarii – dodaje Jan Zieleśkiewicz.

Dzięki bazie danych firmy Nissens mechanicy mają teraz natychmiastowy dostęp do informacji o prawidłowych ilościach czynnika i oleju, dzięki czemu będą mogli uniknąć błędów. Baza obejmuje nie tylko samochody europejskie, lecz także pojazdy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Co więcej, opracowany przez Nissensa schemat układu klimatyzacji zawiera wskazówki dotyczące modeli samochodów wyposażonych w układy wykorzystujące najnowszy czynnik chłodniczy R1234yf. Baza danych będzie systematycznie poszerzana o nowe modele aut.

 

2 komentarze

Zostaw Komentarz