ILS w Zakroczymiu się rozrasta

28 sty 2020

 

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, dzięki kończącej się właśnie budowie piątej hali, wchodzi w rok 2020 z nowymi możliwościami. Po zakończeniu inwestycji łączna powierzchnia magazynów sięgnie 67 000 m², czyli ponad 9 boisk piłkarskich.

 

Nowa hala, która niedługo zostanie oddana do użytku w zakroczymskim centrum ILS pozwoli na wydzielenie stref przyjęcia oraz wydawania towarów, co znacznie usprawni skomplikowany proces logistyczny. Nie bez znaczenia jest również zwiększona powierzchnia magazynowa, gdyż zdecydowanie wpłynie na efektywność pracy.

ILS Sp. z o.o. jest operatorem logistycznym Grupy Kapitałowej Inter Cars SA, świadczącym dla grupy Inter Cars usługi magazynowe, dystrybucyjne oraz transportowe. Magazyn w Zakroczymiu bezpośrednio obsługuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Litwę, Łotwę, Estonię oraz Ukrainę. Dodatkowo do krajów Europy Zachodniej, tj. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Finlandii czy Niemiec, w których Inter Cars nie ma stacjonarnej sieci sprzedażowej, dzięki ILS prowadzona jest bezpośrednia wysyłka towarów. Poza działaniami na rzecz grupy Inter Cars, ILS świadczy również usługi logistyczne 3PL (third-part logistics) dla innych podmiotów, np. dostawców Inter Cars.

Szybki rozwój sprawił, że w istniejących halach zrobiło się za ciasno i konieczna była rozbudowa obiektu. Nowa hala została dostosowana do już istniejących pod kątem technicznym i gabarytowym, z jedną z nich jest połączona ścianą. – Wpłynęło to na trudność inwestycji. Budowa nowej hali o ogromnej powierzchni nie mogła zakłócać pracy Centrum, jednocześnie musieliśmy zapewnić maksimum bezpieczeństwa, zarówno na placu budowy, jak i w istniejących magazynach, w których przez całą dobę, 6 dni w tygodniu, pracuje na trzy zmiany 1500 osób – mówi Radosław Wielechowski, kierownik kontraktu ILS.

Piąta hala o wysokości składowania 11,40 m dzieli się na część magazynową (ok. 21 000m²) oraz biurową (1200 m²). Wyposażono ją w czteropoziomową zabudowę regałową o wysokości 10,20 m, która przeznaczona jest do składowania olejów, smarów, płynów i elementów metalowych (o dużych gabarytach). Zabudowę wyposażono w łoża podawcze rolkowe oraz łoża stałe umożliwiające sprawne i bezpieczne składowanie. Kolejnym ważnym elementem w wybudowanej hali są regały wysokiego składowania, przystosowane do przechowywania towarów na paletach.– Regały będą obsługiwane przez nowoczesne wózki przeznaczone do tego typu pracy. System linii indukcyjnych zamontowany w posadzce, kontroluje pracę wózków wspomagając w ten sposób operatorów tych 6-tonowych pojazdów. W części regałów wysokiego składowania zmieści się aż 10 629 palet. Dla porównania w kontenerze morskim 20ft, mieści się 10-11 palet – dodaje Radosław Wielechowski.

Nowa hala została wyposażona w nowoczesne systemy ochrony pożarowej oraz w niezbędną infrastrukturę, która zapewnia bezpieczeństwo pracowników i składowanych materiałów. Instalacje nowego obiektu spełniają wymogi ochrony środowiska oraz zapewniają wymierne oszczędności w trakcie eksploatacji. Zainstalowano wyłącznie energooszczędne oświetlenie oraz system wentylacyjny z odzyskiem ciepła.

Swoim doświadczeniem ILS chce podzielić się 27 lutego podczas Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych. Zorganizowane zostaną one z myślą o praktykach z branży, managerach i dyrektorach logistyki oraz tych, którzy pracują w szeroko pojętym łańcuchu dostaw.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz