Informacje o fabrycznych wadach

05 maj 2020

Pomimo wszelkich starań producentów samochodów, wciąż zdarzają się serie aut z wadami fabrycznymi, także powodującymi zagrożenie na drodze. Niedziałające hamulce, brak poduszki powietrznej pasażera, usterki układu kierowniczego – przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami ma ustrzec aplikacja Monite, zbierająca w jednym miejscu komunikaty o wadliwych produktach. Od stycznia do kwietnia pojawiło się w niej aż 70 alertów dotyczących motoryzacji.

Zakup auta wiąże się zwykle z dużym wydatkiem, a jednocześnie oczekiwaniem, że zapewni ono użytkownikowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jednak podobnie jak w przypadku każdego produktu, w salonach pojawiają się całe serie samochodów z mniej lub bardziej niebezpiecznymi wadami fabrycznymi.

Dotyczy to zarówno pojazdów popularnych marek, jak i aut z segmentu premium. Nawet najbardziej cenieni producenci mieli już problemy m.in. z układami hamulcowymi, wadliwym zawieszeniem, a nawet usterkami w układzie elektrycznym, skutkującymi samozapaleniem auta. To wszystko stwarza niebezpieczeństwo dla użytkowników aut i innych uczestników ruchu drogowego – mówi Bartłomiej Płodzik, współtwórca aplikacji Monite.

Nie zawsze mamy świadomość tych zagrożeń, a zdobywanie informacji na ich temat wymagało do tej pory śledzenia wielu źródeł. Na ten problem odpowiedzieli twórcy aplikacji Monite, pierwszego w Polsce narzędzia zbierającego komunikaty o wadliwych produktach. Za jej pomocą użytkownik może na bieżąco monitorować informacje z ok. 50 rzetelnych oficjalnych źródeł, polskich i europejskich, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Monite działa już na 15 europejskich rynkach, zapewnia więc ostrzeżenia także w podróży. Powiadomienia są podzielone na kategorie, a jedną z nich jest właśnie motoryzacja.

Tylko w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku aplikacja zarejestrowała aż 70 alertów związanych z motoryzacją, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich kategorii. Często dotyczyły one bardzo niebezpiecznych usterek, takich jak np. „wadliwe serwo hamulcowe, co może spowodować nagłe obniżenie skuteczności hamowania i w konsekwencji kolizję”. W komunikacie dotyczącym innego pojazdu podano z kolei, że „może dojść do nieoczekiwanego zatrzymania się podczas jazdy z powodu niezamierzonego uruchomienia automatycznego hamowanie SBS”. Następny przypadek dotyczył nieprawidłowego zamontowania poduszki powietrznej, przez co „może dojść do jej odłączenia od kierownicy i wpadnięcia do przedziału pasażerskiego, co grozi obrażeniami”, jeszcze inny – nieprawidłowego zamocowanie śrub i nakrętek mocujących tylną oś, co znacznie „zwiększa ryzyko wypadku”. Każda z tych usterek stanowi ogromne niebezpieczeństwo i dotyczy setek lub nawet tysięcy pojazdów jeżdżących po polskich drogach. To pokazuje jak bardzo potrzebna jest świadomość zagrożeń i ten właśnie cel przyświecał nam podczas pracy nad Monite – podkreśla Bartłomiej Płodzik.

Dzięki Monite każdy może szybko zdobyć wiedzę na temat interesującego go modelu auta i w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki. Aplikacja stwarza również możliwość przekazywania tych informacji dalej, poprzez udostępnianie alertów znajomym za pomocą SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych.

Monite działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS, a poza Polską jest dostępna też w Niemczech, Francji, Czechach, Danii, Hiszpanii, Słowenii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Finlandii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz na Węgrzech. Pomaga monitorować informacje o produktach nawet wtedy, gdy jesteśmy w podróży lub przy zamawianiu zakupów online.

 

Zostaw Komentarz