Instrukcje montażowe – teoria w praktyce

25 paź 2016

Dobra instrukcja to gwarancja prawidłowo przeprowadzonej naprawy. Kierując się tą ideą, Grupa Schaeffler, do której należy marka LuK, przygotowała artykuły techniczne opisujące krok po kroku procedurę wymiany sprzęgła w najbardziej popularnych samochodach na naszym rynku. Materiały te są elementem całego pakietu wsparcia technicznego oferowanego przez Grupę Schaeffler.

Dzisiejszy artykuł opisuje wymianę sprzęgła w Oplu ASTRA G 1.4 z silnikiem X14XE. Model ten jest wyjątkowo popularny na naszym rynku, zatem warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym etapom wymiany sprzęgła.

Potrzebny będzie podnośnik najazdowy, wspornik hydrauliczny do skrzyń biegów oraz belka do podwieszenia silnika.

Przygotowanie pojazdu

Przed podniesieniem pojazdu należy odłączyć kolumnę kierowniczą od przekładni, odkręcając śrubę mocującą i wypychając do góry kolumnę wraz z wieloklinem (fot. 1).

W opisywanym modelu zastosowano w pełni hydrauliczne sterowanie sprzęgła, zatem należy zamówić zestaw RepSet Pro (fot. 2), zawierający wysprzęglik hydrauliczny.

W ramach czynności wstępnych, należy odłączyć akumulator, zdjąć jego podstawę, odłączyć masę oraz wiązkę zasilającą skrzynkę bezpiecznikową (fot. 3). Te czynności są konieczne z uwagi na elektro-hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego zamocowane na ramie, którą należy zdemontować.

Przy wypinaniu bezpiecznika (kolor fioletowy) należy zwrócić uwagę na mały zaczep na spodzie, który trzeba podważyć śrubokrętem i zablokować (fot. 4).

Demontaż

Podpinamy silnik (fot. 5) i odkręcamy mocowanie skrzyni biegów na jej poduszkach (fot. 6).

Ponadto należy podpiąć chłodnicę wspartą na ramie. Najlepiej podwiązać ją ekspanderem na wsporniku silnika (fot. 7).

Można teraz zdemontować przednią ramę, odkręcając cztery śruby i podpierając na wsporniku hydraulicznym ze względu na jej dużą wagę (fot. 8). Należy pamiętać o przegubie drążka zmiany biegów, który jest zamocowany do ramy.

Przed wysunięciem półosi spuścić olej ze skrzyni biegów. W tym modelu nie występuje korek oleju, trzeba więc zdemontować miskę, a przed ponownym montażem nałożyć cienką warstwę uszczelniacza (fot. 9).

Można teraz wysunąć półosie i odkręcić skrzynię biegów, odłączając jednocześnie wszystkie przewody hydrauliczne (fot. 10).

Podczas demontażu zużytego zestawu sprzęgła, sprawdzić stan powierzchni ciernej koła zamachowego, oraz dokładnie oczyścić wnętrze skrzyni przed zamontowaniem nowego wysprzęglika. (fot. 11 i 12). Budowa starego wysprzęglika może różnić się od nowego o numerze 510 0073 10.

Fot. 13
Fot. 13

W takim przypadku należy zdjąć stary o-ring uszczelniający z poprzedniego wysprzęglika. W przeciwnym wypadku może dojść do zablokowania przewodu, co uniemożliwi swobodny powrót płynu hydraulicznego, to zaś doprowadzi do rozerwania wysprzęglika (fot. 13). Problem ten jest opisany na łamach Serwis Info nr LuK-0018, dostępnym online oraz na załączonej instrukcji rysunkowej wraz z wysprzęglikiem w oryginalnym opakowaniu.

Podczas odpowietrzania hydraulicznego układu sterowania sprzęgłem należy:

 1. połączyć zawór odpowietrzający z naczyniem zbiorczym,

 2. powoli wcisnąć równomiernie sprzęgło do oporu i przytrzymać je w dolnym położeniu,

 3. odkręcić zawór umożliwiając wypływ płynu wraz z powietrzem do naczynia,

 4. zakręcić ręcznie zawór,

 5. zwolnić powoli sprzęgło,

 6. odczekać 2-3 sek,

 7. powtórzyć całą procedurę co najmniej 10 razy,

 8. jeśli w płynie nie ma już powietrza, dokręcić zawór momentem 5 Nm i usunąć naczynie zbiorcze,

 9. założyć osłonę na zawór odpowietrzający

 10. uzupełnić płyn w zbiorniku wyrównawczym do poziomu maximum.

Centrujemy tarczę sprzęgła i dokręcamy docisk kluczem dynamometrycznym (fot. 14 i 15).

Przed zamontowaniem skrzyni sprawdzić stopień zużycia wieloklinu wałka sprzęgłowego.

Należy pamiętać, że w omawianym modelu nie występuje łożysko pilotujące wałka sprzęgłowego, zatem jego parametry muszą się mieścić w ramach dopuszczalnych tolerancji.

Przed zamontowaniem sprzęgła należy posmarować wieloklin wałka sprzęgłowego, kilka razy przekręcając nasunąć na wałek tarczę, a następnie usunąć nadmiar smaru.

Fot. 16
Fot. 16

Rys. 16  przedstawia kolejność dokręcania śrub mocujących docisk. Zastosować moment dokręcający o wartości 15 Nm.

Tarcze LuK oznaczone są po stronie skrzyni biegów napisem „Getriebeseite” lub „Gearbox side” – należy zatem zwrócić uwagę, aby nie zamienić stron tarczy sprzęgła.

Ponowny montaż przeprowadzić w odwrotnej kolejności, sprawdzając jednocześnie stan i pozycję kołeczków centrujących.

Z uwagi na ryzyko uszkodzenia tarczy sprzęgłowej, przed opuszczeniem siłownika podpierającego skrzynię dociągnąć właściwym momentem dokręcającym śruby mocujące skrzynię do bloku silnika.

Przypominamy o wymianie na nowe i zabezpieczeniu nakrętek mocujących półosie do piasty kola, oraz napełnieniu skrzyni biegów odpowiednią ilością oleju o właściwej specyfikacji.

Informacje techniczne dostępne są na portalu warsztatowym www.repxpert.pl.

Zostaw Komentarz