Inter Cars solidarny z Ukrainą

02 mar 2022

– Wczoraj rano, po raz pierwszy w swojej zawodowej karierze, miałem poczucie bezradności. Jednak naszym obowiązkiem jest działać! Większość z nas zadaje sobie pytanie, jak rozwinie się sytuacja i jak wpłynie na każdego z nas. Na tę chwilę nie ma jasnych odpowiedzi, niemniej już teraz podejmujemy działania – tak zaczyna się komunikat wydany przez Macieja Oleksowicza, prezesa zarządu Inter Cars SA, następnego dnia po rosyjskiej inwazji na teren Ukrainy.

Dalej w komunikacie czytamy:

„Nadrzędnym priorytetem dla spółki jest bezpieczeństwo osobiste pracowników i ich rodzin. Każdy pracownik Inter Cars, który zdecyduje się wyjechać z Ukrainy może być pewny, że znajdzie pracę w innym kraju, w którym Grupa Kapitałowa prowadzi swoją działalność. Obecnie w przygotowaniu są szczegółowe procedury i kontakty w tym zakresie. Realizujemy jak najszybszą wypłatę wynagrodzeń za luty.

Dodatkowo, każdy z pracowników Inter Cars Ukraina oraz członkowie ich rodzin, którzy zdecydują się opuścić swój kraj, będą mogli liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania oraz inne formy wsparcia w zależności od potrzeb. Zachęcamy wszystkich pracowników w innych krajach do zaangażowania się w pomoc w tym zakresie. Szczegóły dotyczące tego działania są w trakcie przygotowania.

Funkcjonowanie Inter Cars Ukraina

Sprzedaż na terenie Ukrainy została wstrzymana, a wszystkie punkty sprzedażowe są zamknięte. Dostęp do systemów informatycznych Inter Cars z terenów objętych działaniami zbrojnymi został zawieszony. Wszystkie dostawy towarów zostały wstrzymane. Transporty od dostawców zostały przekierowane do magazynów w Polsce.

Sytuacja Inter Cars na pozostałych rynkach

W pozostałych państwach Inter Cars prowadzi swoją działalność bez zakłóceń. Niezmiennie spodziewamy się dużej dynamiki na wszystkich rynkach, przy czym zamierzamy działać elastycznie. Nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć wpływu ostatnich wydarzeń na gospodarkę, łańcuchy dostaw, ryzyko walutowe, etc.

W najbliższych dniach będziemy na bieżąco informowali o aktualnej sytuacji. Zdecydowaliśmy również o zmianie celów, jakie będzie realizowała niedawno utworzona Fundacja Inter Cars. Środki oraz wysiłek organizacyjny osób zaangażowanych zostaną aktualnie przekierowane na pomoc osobom z Ukrainy.”

Wczoraj wydane zostało natomiast następujące oświadczenie dotyczące działań Fundacji Inter Cars :

„Jako społeczność Inter Cars pragniemy wyrazić wsparcie i solidarność dla narodu ukraińskiego. Nie możemy patrzeć obojętnie na wydarzenia, które bezpośrednio dotykają obywateli Ukrainy, naszych przyjaciół, pracowników, partnerów biznesowych. Chcemy ich wesprzeć w tych trudnych chwilach, a nasze poparcie wyrazić przez konkretne formy pomocy.

Fundacja Inter Cars postanowiła przekazać 1 000 000 zł organizacjom, które aktywnie działają na rzecz ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie”.

Dalej w oświadczeniu możemy przeczytać:

„Wsparcie przekazujemy polskim i międzynarodowym organizacjom humanitarnym, działającym na terytorium Ukrainy:

  • Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) działającej w Ukrainie od początku konfliktu w 2014 roku, która prowadzi dystrybucję żywności, a także innych niezbędnych artykułów;
  • Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), które prowadzi działalność bezpośrednio w Ukrainie, świadczący pomoc humanitarną na terenach działań militarnych, pomaga w ewakuacji ludności i zapewnia pomoc psychologiczną dla dzieci;
  • Polskiej Misji Medycznej organizującej transport niezbędnych do ratowania życia środków medycznych z Polski do Ukrainy;
  • People in Need, która prowadzi działania na zachodzie Ukrainy, zapewnia możliwości m.in. dostęp do wody pitnej dla ludności cywilnej na linii frontu, wsparcie psychospołeczne, vouchery na jedzenie i środki higieniczne;
  • Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi (ICRC) – organizacji o ponad 150-letniej historii, której działalność związana jest z ochroną infrastruktury medycznej (ośrodki medyczne, szpitale i przychodnie) oraz wodnej (dostęp do wody pitnej);
  • Fundacji Tech To The Rescue, która uruchomiła kampanię #TechForUkraine, udzielającą wsparcia ukraińskim organizacjom pozarządowym, w zakresie cyberbezpieczeństwa, wymiany informacji i zarządzanie zasobami.  

Fala ukraińskich uchodźców szuka bezpiecznego schronienia między innymi w Polsce. Dlatego część środków przekazujemy takim organizacjom jak:  

  • Fundacja Ocalenie, która od wielu lat pomaga budować nowe życie w Polsce uchodźcom, imigrantom i repatriantom;
  • Fundacja Nasz Wybór prowadzącej Ukraiński Dom w Warszawie, która uruchomiła całodobową gorącą linię dla uchodźców z Ukrainy;
  • Fundacja Dom Ukraiński w Przemyślu, która działa wewnątrz społeczności ukraińskiej w Polsce na rzecz dialogu i edukacji.

Zapewniamy, że nasza pomoc nie skończy się wyłącznie na przekazaniu środków finansowych. Powołaliśmy sztab pomocowy Inter Cars SA Help UA, który pracuje nad dalszymi procedurami wsparcia, między innymi zapewnieniem noclegów, opieką prawną, wsparciem w zakresie zatrudnienia, czy opieką psychologiczną. O dalszych planach pomocowych będziemy informować na bieżąco.

Jeśli jesteś osobą chętną do pomocy wypełnij proszę FORMULARZ wolontariusza. W miarę zgłoszeń od potrzebujących będziemy się z Tobą kontaktowali, aby skoordynować nasze wsparcie.

Uruchomiliśmy również zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Wpłaty należy kierować na:  
Nazwa: Fundacja Inter Cars

Adres: ul. Zgrupowania AK „Kampinos” 15, Wieża B
Tytuł przelewu: Darowizna „Wsparcie dla Ukrainy”
Nr konta do darowizn:
PLN: 34 1140 0039 0000 4739 8600 1001,
EUR: 07 1140 0039 0000 4739 8600 1002
SWIFT: BREXPLPWXXX
IBAN: PL 34 1140 0039 0000 4739 8600 1001

Wspólnie pomóżmy Ukrainie!
Zespół Fundacji Inter Cars  “

 

 

Zostaw Komentarz