Inter Cars w czołówce
polskich firm rodzinnych

22 cze 2020

Inter Cars, biorąc pod uwagę skonsolidowane dane spółki, plasuje się na 4. miejscu rankingu polskich firm rodzinnych, które w 2019 r. osiągnęły najwyższy przychód ze sprzedaży. Zestawienie przygotowane przez „Rzeczpospolitą” pokazuje, że firmą rodzinną mogą być także bardzo duże przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i poszczególnych segmentów rynku.

„Rzeczpospolita” podaje, że obecnie w Polsce działają 2 miliony firm rodzinnych, które wypracowują 63-72% PKB, zapewniając miejsca pracy dla ok. 8 milionów osób. Liczby te wskazują, że nie można marginalizować udziału przedsiębiorstw rodzinnych w globalnym postrzeganiu gospodarki.

Inter Cars swoje pierwsze kroki stawiał 30 lat temu, w czasach, gdy Polska zamykała rozdział PRL i rozpoczynała wolnorynkowy kapitalizm. Zmiany były o tyle trudne, że musiały dotyczyć zarówno procedur oraz finansów, jak i przyzwyczajeń przedsiębiorców. Patrząc z perspektywy czasu, widać, że tym wyzwaniom doskonale sprostał Krzysztof Oleksowicz, który w 1990 r. założył Inter Cars. Od początku był to biznes z jasno wyznaczonymi celami i przemyślaną strategią. Jednak tak ogromnej ekspansji zapewne nie przewidywał nawet sam Krzysztof Oleksowicz.

Właściwa strategia na pewno miała ogromne znaczenie, ale nie była jedynym czynnikiem, który pozwolił rozwinąć niedużą na początku firmę do rangi największego dystrybutora części w Europie Środkowo-Wschodniej. Zrównoważone i zaplanowane korzystanie z osiąganych zysków oraz nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań pozwoliły założycielowi uruchomić nowatorski w tamtych czasach system franczyzowy. Dzięki niemu firma uplasowała się ponad konkurencją i rozpoczęła swoją drogę jako nowoczesne i innowacyjne polskie przedsiębiorstwo.

Kolejnym przełomowym krokiem było uruchomienie w 1998 r. pierwszej sieci zrzeszającej niezależne warsztaty – najpierw osobowe, a następnie ciężarowe. W roku 2000 zapoczątkowano natomiast budowania silnej sieci sprzedaży także poza granicami kraju. Dziś firma ma 249 filii w kraju oraz 265 oddziałów za granicą, w tym na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, w Estonii, Mołdawii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Grecji oraz Serbii. Spółka od wielu lat współpracuje z największymi producentami części i z sukcesem wprowadza na rynek nowe, innowacyjne rozwiązania.

Ponad ćwierć wieku szybkiego, ale też systematycznego rozwoju sprawiło, że Krzysztof Oleksowicz mógł przekazać następnemu pokoleniu duże, dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, z szerokimi perspektywami na przyszłość. Maciej Oleksowicz, kierowca rajdowy i pasjonat motoryzacji, od najmłodszych lat uczestniczył w życiu firmy. Naturalnym więc krokiem było objęcie przez niego w 2017 roku funkcji prezesa. Od tamtej pory, kontynuując tradycję rodzinną, prowadzi i rozwija Inter Cars jako silne przedsiębiorstwo z jasno wytyczonymi celami.

W tym roku firma, obchodząca swoje 30-lecie, stawiając czoła kryzysowi spowodowanemu Covid-19, znów wykazała się innowacyjnością oraz doskonałymi relacjami partnerskimi i biznesowymi.

Misją firmy jest zapewnienie dystrybucji produktów zgodnie z oczekiwaniami jej odbiorców, chce przy tym być ona jak najbliżej klientów i z nimi aktywnie współpracować, gdyż obustronne zaangażowanie przynosi wszystkim korzyści. Bogate 30-letnie doświadczenie stwarza przy tym możliwość dzielenia się zdobytą wiedzą, proponowania nowych rozwiązań, tworzenia programów edukacyjnych i w ten sposób wpływania na podnoszenie jakości usług branży aftermarketowej.

W opublikowanym pod koniec maja przez „Rzeczpospolitą” artykule „Firmy rodzinne to rodzaj specyficznego biznesu” Inter Cars znalazł się na 7 miejscu rankingu polskich firm rodzinnych. Jednakże, jak przyznaje redakcja gazety, wyniki zostały określone na podstawie danych jednostkowych spółki. Skonsolidowane dane zmieniają zajmowane przez firmę miejsce o 3 pozycje w górę, plasując Inter Cars na 4 pozycji.

„Rzeczpospolita” przytacza jednocześnie wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie IFM, mówiące o tym, że pandemia Covid-19 spowodowała, iż 46% małych przedsiębiorstw rodzinnych, takich jak sklepy, warsztaty czy hotele, boi się, że nie przetrwa kolejnych 3 miesięcy. Dlatego zarząd Inter Cars, jako doświadczony zespół, natychmiast po pojawieniu się wirusa w Polsce uruchomił procedurę monitorowania, współpracy i pomocy dla warsztatów. Podstawowym założeniem programu #pomagamypomagać było stworzenie 3-etapowej współpracy z warsztatami niezależnymi, w celu wsparcia ich w nowej i trudnej sytuacji.

 

Zostaw Komentarz