Inter Cars wysoko w rankingach

04 cze 2021

Największy polski dystrybutor części zamiennych uplasował się na wysokich pozycjach w rankingu „Najcenniejszych Polskich Marek” przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz w zestawieniu najszybciej rozwijających się firm opublikowanym przez redakcję ”Wprost”.

 

Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 15. zaprezentował ranking „Najcenniejszych Polskich Marek”. Wśród 220 przedsiębiorstw uwzględnionych w zestawieniu na wysokiej 15. pozycji sklasyfikowany został Inter Cars, którego marka została wyceniona na 1,1 mld zł. Tym samym największy krajowy dystrybutor części samochodowych znalazł się w ścisłej czołówce przedsiębiorstw w Polsce.

Wśród wszystkich 220 najcenniejszych polskich marek najwięcej reprezentantów mieli przedstawiciele branży spożywczej. Jednak na czele rankingu dominowały przedsiębiorstwa paliwowe i energetyczne z udziałem Skarbu Państwa: PKN Orlen (pozycja nr 1), PGNiG (3), PGE (4) i Lotos (5). Jedyną firmą w spośród czołowej piątki, która nie ma powiązań kapitałowych z państwem jest Biedronka zajmująca drugą pozycję na liście.

Na szczególną uwagę zasługuje czołowe miejsce Inter Cars w kategorii „Handel i usługi”. W tej klasyfikacji „Rzeczpospolitej” Inter Cars uplasował się na trzeciej pozycji. Jedynymi przedsiębiorstwami sklasyfikowanymi wyżej były Biedronka oraz Lotto.

Inter Cars został również uznany za jedną z najszybciej rozwijających się firm, co potwierdza z kolei przyznana firmie przez tygodnik „Wprost” nagroda „Polskiego Geparda”. Jak co roku redakcja wyróżniła firmy o największej dynamice wzrostu przychodów. Sprawdzono, w jakim tempie rosły przychody firm, ile pieniędzy przeznaczyły one na inwestycje i jaka jest efektywność ich działalności. W rankingu uwzględniono następujące czynniki: wielkość przychodów oraz ich dynamikę w ujęciu nominalnym i procentowym, wartość spółki oraz dynamikę, wskaźnik stopy zwrotu z kapitałów własnych, wskaźnik rentowności netto, a także poziom nakładów inwestycyjnych. Za każdy z tych parametrów spółka otrzymywała określoną liczbę punktów. Firma Inter Cars uplasowała się na 26. miejscu zestawienia.

Zostaw Komentarz